Wysokie Lipy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wysokie Lipy
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Sowie
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Wysokie Lipy
Wysokie Lipy
Ziemia50°43′37,63″N 16°25′29,35″E/50,727119 16,424819

Wysokie Lipy (niem. Die hohe Leipe) – grzbiet i zbocze górskie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Grzbiet i zbocze położone w północno-zachodniej części pasma Gór Sowich, ok. 1,8 km na południowy wschód od Zagórza Śląskiego.

Północno-zachodnia część niewielkiego grzbietu, na północno-zachodnim krańcu Gór Sowich, nad południowym brzegiem Jeziora Bystrzyckiego, stanowiący zakończenie ramienia Babiego Kamienia, opadającego w widłach Bystrzycy i Młynówki. Grzbiet, w którym położone są Wysokie Lipy, ciągnie się łukiem od Przełomu Bystrzycy na północnym zachodzie, po Przełęcz Walimską na południowym wschodzie. Od północnego wschodu ograniczony Działem Michałkowskim, a od południowego zachodu Działem Jawornickim. W środkowej części, położone jest najwyższe wzniesienie grzbietu, Babi Kamień. Nazwa Wysokie Lipy dotyczy również południowo-zachodniego zbocza północno-zachodniej części grzbietu.

Masyw zbudowany z prekambryjskich gnejsów i migmatytów, które w wielu miejscach występują na powierzchnię w postaci okazałych gnejsowych skałek, baszt i urwisk o nieregularnych kształtach.

Cały teren porośnięty lasem świerkowo-bukowym regla dolnego

Grzbiet i zbocze położone na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Sowich i Bardzkich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]