Przejdź do zawartości

Bystrzyca (dopływ Odry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bystrzyca
Ilustracja
Bystrzyca przepływająca przez miejscowość Skałka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Rzeka
Długość 101,49 km
Powierzchnia zlewni

1 768 km²

Średni przepływ

8,8 m³/s u ujścia do Odry

Źródło
Miejsce Góry Suche, w pobliżu Wrześnika
Wysokość

618 m n.p.m.

Współrzędne

50°38′00″N 16°23′16″E/50,633333 16,387778

Ujście
Recypient Odra
Miejsce

Wrocław (Janówek)

Wysokość

ok. 108 m n.p.m.[1]

Współrzędne

51°11′40″N 16°55′04″E/51,194444 16,917778

Mapa
Mapa rzeki
Dorzecze Bystrzycy
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Bystrzyca (niem. Weistritz, Schweidnitzer Weistritz[2]) – rzeka, lewy dopływ Odry[3] o długości 101,49 km[4].

Przebieg i opis[edytuj | edytuj kod]

Rzeka płynie w województwie dolnośląskim, odwadnia znaczny obszar Sudetów Środkowych[2]. Jej źródła znajdują się pod Leszczyńcem w Górach Suchych będących częścią Gór Kamiennych, na wysokości około 618 m n.p.m., powyżej Bartnicy. W swoim górnym biegu rozdziela Góry Suche na południowym zachodzie oraz Góry i Pogórze Wałbrzyskie na zachodzie od położonych w jej zakolu na wschód Gór Sowich i części Wzgórz Włodzickich, ciągnących się na południowym wschodzie[2]. Jej górski bieg powyżej krawędzi na linii sudeckiego uskoku brzeżnego w Bystrzycy Górnej liczy około 26 km[2]. Poniżej rzeka przepływa przez Przedgórze Sudeckie i Nizinę Śląską. Przepływa przez Bartnicę, Kolce, Głuszycę, Jedlinę-Zdrój, Olszyniec, Jugowice, Lubachów, Zagórze Śląskie, Bystrzycę Górną, Burkatów, Bystrzycę Dolną, Świdnicę, Kąty Wrocławskie oraz osiedla Wrocławia: Leśnicę, Złotniki, Stabłowice, Marszowice, Pracze Odrzańskie[2]. We Wrocławiu uchodzi do Odry na wysokości około 110 m n.p.m.

Dopływami Bystrzycy są: Otłuczyna (lewy dopływ), Złota Woda (lewy dopływ), Rybna (lewy dopływ), Jedlina (lewy dopływ), Jaworzyna (prawy dopływ), Walimka (prawy dopływ), Mydlana Woda (lewy dopływ), Młynówka (prawy dopływ), Złotnica (lewy dopływ), Młynówka (lewy dopływ), Witoszówka (lewy dopływ), Piława (prawy dopływ), Jabłoniec (lewy dopływ), Czarna Woda (prawy dopływ), Strzegomka (lewy dopływ), Ryńka (Chrząścina) (prawy dopływ), Łękawica (lewy dopływ), Stabłówka (lewy dopływ), Rogożówka (prawy dopływ) i wiele potoków bezimiennych, zwłaszcza w górskim biegu.

Na Bystrzycy zbudowano dwa sztuczne zbiorniki – Jezioro Bystrzyckie i Zbiornik Mietkowski[2]. W dolnym biegu utworzono w 1998 r. Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy.

We Wrocławiu na rzece zbudowano następujące mosty i kładki:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]