Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych zostały przyjęte w 1976 r., oraz zrewidowane w roku 2000. Wytyczne stanowią załącznik do Deklaracji w sprawie inwestycji międzynarodowych oraz przedsiębiorstw wielonarodowych, przyjętej 27 czerwca 2000 r. Zostały przyjęte przez 30 państw członkowskich OECD oraz 8 innych państw (Argentyna, Brazylia, Chile, Estonia, Izrael, Łotwa, Litwa, Słowenia).

Wytyczne stanowią zestaw akceptowanych dobrowolnie zasad i praktyk, których deklarują się przestrzegać firmy działające w krajach OECD i pochodzące z krajów OECD. Wytyczne zostały skodyfikowane w 10 rozdziałach:

 1. "Pojęcia i zasady"
 2. "Polityka ogólna"
 3. "Udostępnianie informacji"
 4. "Stosunki między pracownikami i pracodawcami"
 5. "Środowisko"
 6. "Zwalczanie korupcji"
 7. "Interesy konsumentów"
 8. "Nauka i technologia"
 9. "Konkurencja"
 10. "Podatki"

Podstawowym adresatem Wytycznych są przedsiębiorstwa wielonarodowe, rozumiane jako przedsiębiorstwa inwestujące lub posiadające własne oddziały lub spółki córki w innych państwach. Postanowienia Wytycznych nie stoją jednak na przeszkodzie ich przyjęciu przez przedsiębiorców krajowych.

Implementacja[edytuj]

Istotą Wytycznych jest udział państw członkowskich OECD w ich implementacji na poziomie działań przedsiębiorców. W każdym z krajów członkowskich funkcjonuje Krajowy Punkt Kontaktowy (National Contact Point), powołany dla promowania i weryfikowania przestrzegania Wytycznych. Państwa członkowskie są w szczególności zobowiązane do:

 • promowania Wytycznych
 • rozwiązywania sporów, związanych z działaniami przedsiębiorców

Normy Wytycznych nie mogą być podstawą roszczeń dochodzonych na drodze sądowej. Nie oznacza to jednak braku możliwości oceny działalności przedsiębiorców z punktu widzenia zasad, do przestrzegania których się zobowiązali.

Linki zewnętrzne[edytuj]

 • Tekst Wytycznych[1]
 • Krajowy Punkt Kontaktowy w Polsce [2]

Zobacz też[edytuj]