Wywiad ze Słońcem Narodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wywiad ze Słońcem Narodu
The Interview
Ilustracja
oficjalne logo filmu
Gatunek

komedia

Rok produkcji

2014

Data premiery

25 grudnia 2014
1 kwietnia 2015 (DVD) (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Czas trwania

90 min

Reżyseria

Evan Golberg
Seth Rogen

Scenariusz

Evan Golberg
Seth Rogen
Dan Sterling

Główne role

Seth Rogen - Aaron Rappaport
James Franco - David Skylark
Lizzy Caplan - Agentka Lacey
Diana Bang - Sook
Randall ParkKim Dzong Un

Muzyka

Henry Jackman

Zdjęcia

Brandon Trost

Scenografia

Johanne Hubert (dekorator wnętrz)
Jon Billington (scenograf)
James Steuart (dyrektor artystyczny)

Kostiumy

Carla Hetland

Montaż

Zene Baker
Evan Henke

Produkcja

producenci wykonawczy:
Shawn Williamson
Ben Waisbren
Miles Levy
Kyle Hunter
Ariel Shaffir
pozostali:
Seth Rogen
Dan Clarke
Evan Goldberg
James Weaver
Alex McAtee

Wytwórnia

Point Grey

Dystrybucja

Columbia Pictures

Nagrody
nominacja Złoty Popcorn w kategoriach: Najlepszy duet (James Franco, Seth Rogen) oraz Najlepszy pocałunek (James Franco, Seth Rogen)[1]
Strona internetowa

Wywiad ze Słońcem Naroduamerykańska komedia filmowa z 2014 roku w reżyserii Evana Golberga i Setha Rogena. Film był kręcony od 10 października do 20 grudnia 2013 roku[2]. Film kręcono w Nowym Jorku oraz w Vancouver[2]. Do końca 2014 roku film obejrzało ponad 2 mln widzów[3]. Film zarobił 15 mln dolarów[3].

Tekst na plakacie nad tytułem filmu napisany po koreańsku brzmi: Proszę nie wierzyć tym ignoranckim, niehonorowym Amerykanom![2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Gwiazdor talk show Skylark Tonight Dave Skylark (James Franco) wraz z jego producentem Aaronem Rapaportem (Seth Rogen) dowiadują się, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (Randall Park) jest fanem ich programu. Skylark wraz z Rapaportem chcą dowieść, że są prawdziwymi dziennikarzami. W tym celu zdecydowali się na przeprowadzenie wywiadu z dyktatorem. Wkrótce potem CIA zleca im dokonania zamachu na Kima.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Seth Rogen
James Franco
Lizzy Caplan
Randall Park

[4]

Niewymienieni w czołówce:

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Film wywołał falę krytyki ze strony Korei Północnej, jeszcze zanim go ukończono[5]. Przed premierą serwery Sony Pictures Entertainment zostały zaatakowane przez hakerów. Za atak obwiniono Koreańczyków, jednak nie przyznali się oni do tego. Kinową premierę filmu odwołano, co z kolei spotkało się z krytyką wielu amerykańskich środowisk, w tym Baracka Obamy[6]. Ostatecznie film został pokazany 25 grudnia 2014 w około 300 niezależnych kinach[3]. Można go było także obejrzeć za opłatą w serwisach takich jak YouTube, Google Play i Xbox Video[7].

Ze względów politycznych film nie mógł trafić do północnokoreańskich kin. Aktywista na rzecz praw człowieka Park Sang-hak wysłał za pomocą balonów napełnionych helem płyty DVD i nośniki USB z filmem do Korei Północnej[8].

Błędy w filmie[edytuj | edytuj kod]

Panorama Dandong
 • Gdy Dave i Aaron rozmawiają przed wywiadem, w okularach Rapaporta odbija się światło lampy ledowej używanej do oświetlenia planu filmowego.
 • Gdy Aaron wsiada do taksówki, na dachu samochodu podświetlono numer taksówki - 5D32. W innym ujęciu numer zmienia się na 7X41[2].
 • W filmie przedstawiono chińskie miasto Dandong jako ubogie i zacofane. W rzeczywistości Dandong to nowoczesne miasto z własnym lotniskiem i połączeniem kolejowym do Korei Północnej i Pekinu[2].
 • Podczas filmu, kilkoro obywateli Korei Północnej nazywa swój kraj „Koreą Północną”. W rzeczywistości mieszkańcy Korei Północnej nazywają swój kraj „Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną”[2].
 • Otrucie Kim Dzong Una rycyną przy wstrzyknięciu trucizny do skóry nie mogło się udać – w kontakcie ze skórą rycyna wywołuje tylko ból i zaczerwienienie[2].
 • W ośrodku szkoleniowym CIA, flaga została powieszona wspak (gwiazdy na granatowym tle zawsze muszą znajdować się w lewym górnym rogu flagi)[2].
 • Podczas wywiadu Skylarka w Nowym Jorku, transmisja zostaje niespodziewanie przerwana, aby nadać informacje z Korei Północnej. W rzeczywistości producenci programu muszą otrzymać ostrzeżenie o takim komunikacie (przynajmniej 3 minuty przed nadaniem)[2].
 • Samochód, który przewozi dziennikarzy do domu dyktatora to Cadillac. W rzeczywistości politycy Korei Północnej poruszają się starymi Mercedesami[2].
 • Pilot US Air Force, który wystrzeliwuje drona, ma fryzurę niezgodną z przepisami amerykańskich sił powietrznych (włosy muszą być krótsze od 1/4 cala)[2].
 • Kiedy Sook przychodzi do Rapaporta omówić ostatnie szczegóły wywiadu, pasek z trucizną na dłoni Aarona znika pomiędzy ujęciami w łóżku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The Interview Wywiad ze Słońcem Narodu (2014) nagrody. filmweb.pl. [dostęp 2015-08-17]. (pol.).
 2. a b c d e f g h i j k l The Interview Wywiad ze Słońcem Narodu (2014) ciekawostki. filmweb.pl. [dostęp 2015-08-17]. (pol.).
 3. a b c „Wywiad ze Słońcem Narodu” bije rekordy w sieci. 2 miliony odsłon w cztery dni. tvp.info. [dostęp 2015-08-17]. (pol.).
 4. The Interview Wywiad ze Słońcem Narodu (2014) pełna obsada i twórcy. filmweb.pl. [dostęp 2015-08-17]. (pol.).
 5. North Korea threatens war on US over Kim Jong-un movie. BBC, 26 czerwca 2014. (ang.).
 6. Sony pulling The Interview was 'a mistake' says Obama. The Guardian, 19 grudnia 2014. (ang.).
 7. Sony releases “The Interview” on Google Play, YouTube, Xbox Video. Washington Post, 24 grudnia 2014. (ang.).
 8. Chcą wysłać film "Wywiad ze Słońcem Narodu" do Korei Północnej dzięki... balonom. wiadomosci.wp.pl, 2015-01-02. [dostęp 2015-08-17]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]