Cadillac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy marki samochodów. Zobacz też: miejscowość we Francji oraz miejscowość w USA.
Cadillac Motor Car Division
Ilustracja
Poprzednie logo marki
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Warren
Data założenia 1902
Forma prawna własność General Motors
Dyrektor Steve Carlisle
brak współrzędnych
Strona internetowa
Cadillac Model A
Cadillac 370 prezydenta Polski Ignacego Mościckiego
Cadillac Series 30
Cadillac DeVille
Cadillac Cimarron
Cadillac DTS
Cadillac Escalade
Cadillac BLS
Cadillac ATS
Cadillac SRX
Cadillac XT6
Cadillac CT5
Cadillac Ciel

Cadillac – amerykański producent samochodów osobowych, SUV-ów i samochodów sportowych z siedzibą w Warren działająca od 1902 roku. Marka należy do koncernu General Motors.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia powstania marki Cadillac sięga roku 1890, kiedy to Henry Leland założył w Detroit mały warsztat w którym wytwarzano silniki parowe oraz benzynowe początkowo dla łodzi, a następnie koła zębate dla fabryki samochodów Oldsmobile. W 1899 roku Henry Ford założył w Detroit pierwszą fabrykę Detroit Automobile Company, którą po kilku miesiącach przekazał Lelandowi. W sierpniu 1902 roku w warsztacie Lelanda zjawili się William Murphy i Lemuel Bowen, dwaj inwestorzy w firmie Forda, którzy nie byli zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Fordem oraz chcieli wycofać się z interesu. Leland zainteresował swoich gości silnikiem, który bezskutecznie próbował sprzedać marce Oldsmobile oraz propozycją stworzenia własnej marki, którą nazwał Cadillac[1] od nazwiska kawalera francuskiego – Antoine'a de la Mothe Cadillaca, założyciela około 1701 roku miejscowości Ville d'Etroit na zachodnim brzegu jeziora Erie, która z czasem rozrosła się do rozmiarów pokaźnego miasta, a w XX wieku stała się centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego i rozpoczął montaż samochodów z podzespołów kupowanych u innych wytwórców. Tak w 1903 roku zbudował pierwszy pojazd marki – model Cadillac A wyposażony w jednocylindrowy silnik benzynowy o mocy 10 KM[2].

W 1909 roku po raz pierwszy zastosował silnik czterocylindrowy. W 1909 roku marka została przejęta przez rodzimy koncern motoryzacyjny General Motors zachowując swoją pierwotną nazwę. W 1912 roku rozpoczęto produkcję pierwszego pojazdu wyposażonego w elektryczne oświetlenie oraz elektryczny rozrusznik, a rok później opracowano pierwszy ośmiocylindrowy silnik benzynowy w układzie V o mocy 71 KM. W 1930 roku wprowadzono silnik V16 w modelu Sixty Special[3]. Na kilka lat podczas II wojny światowej marka znikła z rynku. Krótko po zakończeniu wojny ponownie powróciła[4].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

SUV-y[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Historyczne pozostałe[edytuj | edytuj kod]

Modele prototypowe[edytuj | edytuj kod]Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamil Rogala: Historia Cadillaca. autocentrum.pl, 2007. [dostęp 2015-06-07].
  2. Historia powstania marek Oldsmobile i Cadillac. klasykizameryki.pl. [dostęp 2015-06-07].
  3. Marcin Zasada: Historia marki Cadillac. motoryzacyjnestorys.blogspot.com. [dostęp 2015-06-07].
  4. Piotr Wielgus: Krążowniki z francuskim imieniem, czyli historii Cadillaca część 1 [geneza motoryzacji]. autokult.pl. [dostęp 2015-06-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]