Cadillac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cadillac
Cadillac Motor Car Division
Logo
Ilustracja
logo Cadillac
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Michigan

Siedziba

Warren

Data założenia

1902

Dyrektor

Steve Carlisle

Udziałowcy

General Motors

brak współrzędnych
Strona internetowa
Cadillac Model A
Cadillac 355C prezydenta Polski Ignacego Mościckiego
Cadillac DeVille
Cadillac Cimarron
Cadillac DTS
Cadillac Escalade
Cadillac BLS
Cadillac ATS
Cadillac SRX
Cadillac XT6
Cadillac CT5

Cadillacamerykański producent luksusowych samochodów osobowych, SUV-ów i samochodów sportowych z siedzibą w Warren, działający od 1902 roku. Marka należy do amerykańskiego koncernu General Motors.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia powstania marki Cadillac sięga roku 1890, kiedy to Henry Leland założył w Detroit mały warsztat w którym wytwarzano silniki parowe oraz benzynowe początkowo dla łodzi, a następnie koła zębate dla fabryki samochodów Oldsmobile. W 1899 roku Henry Ford założył w Detroit pierwszą spółkę Detroit Automobile Company, którą po kilku miesiącach przekazał Lelandowi. W sierpniu 1902 roku w warsztacie Lelanda zjawili się William Murphy i Lemuel Bowen, dwaj inwestorzy w firmie Forda, którzy nie byli zadowoleni z dotychczasowej współpracy z Fordem oraz chcieli wycofać się z interesu.

Leland zainteresował swoich gości silnikiem, który bezskutecznie próbował sprzedać marce Oldsmobile oraz propozycją stworzenia własnej marki, którą nazwał Cadillac[1] od nazwiska kawalera francuskiego – Antoine’a de la Mothe Cadillaca, założyciela około 1701 roku miejscowości Ville d’Etroit na zachodnim brzegu jeziora Erie, która z czasem rozrosła się do rozmiarów pokaźnego miasta, a w XX wieku stała się centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego i rozpoczął montaż samochodów z podzespołów kupowanych u innych producentów. Tak w 1903 roku zbudował pierwszy pojazd marki – model Cadillac A wyposażony w jednocylindrowy silnik benzynowy o mocy 10 KM[2].

W 1909 roku po raz pierwszy zastosował silnik czterocylindrowy. W 1909 roku marka została przejęta przez rodzimy koncern motoryzacyjny General Motors zachowując swoją pierwotną nazwę. W 1912 roku rozpoczęto produkcję pierwszego pojazdu wyposażonego w elektryczne oświetlenie oraz elektryczny rozrusznik, a rok później opracowano pierwszy ośmiocylindrowy silnik benzynowy w układzie V o mocy 71 KM. W 1930 roku wprowadzono silnik V16 w modelu Sixty Special[3]. Na kilka lat podczas II wojny światowej marka znikła z rynku. Krótko po zakończeniu wojny ponownie powróciła[4].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Samochody osobowe[edytuj | edytuj kod]

Samochody elektryczne[edytuj | edytuj kod]

Crossovery i SUV-y[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Modele koncepcyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kamil Rogala: Historia Cadillaca. autocentrum.pl, 2007. [dostęp 2015-06-07].
  2. Historia powstania marek Oldsmobile i Cadillac. klasykizameryki.pl. [dostęp 2015-06-07].
  3. Marcin Zasada: Historia marki Cadillac. motoryzacyjnestorys.blogspot.com. [dostęp 2015-06-07].
  4. Piotr Wielgus: Krążowniki z francuskim imieniem, czyli historii Cadillaca część 1 [geneza motoryzacji]. autokult.pl. [dostęp 2015-06-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]