Yamatai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Yamatai
Nazwa japońska
Kanji

邪馬台国

Transkrypcja Hepburna

Yamatai-koku

Yamatai (jap. 邪馬台国 Yamatai-koku) – starożytne państwo w kraju Wa (Japonia), istniejące w późnym okresie Yayoi. Pierwsze wzmianki o Yamatai pochodzą ze stanowiących część chińskiej kroniki Sanguo Zhi Przekazów o kraju Wa, gdzie widnieje jako Yamatai-koku (jap. 邪馬臺國) lub Yamaichi-koku (jap. 邪馬壹國). Miało być hegemonem wśród 30 państewek plemiennych istniejących wówczas na obszarze kraju Wa, a jego władczynią była szamanka o imieniu Himiko[1].

Na temat lokalizacji Yamatai trwają długoletnie spory wśród badaczy. Zasadniczo istnieją dwa kierunki badań – szkoła tokijska, skupiająca zwolenników lokalizacji Yamatai na półwyspie Kii w Yamato i szkoła z Kioto, skupiająca zwolenników lokalizacji Yamatai na Kiusiu. Wykopaliska archeologiczne z 2009 roku z okolic grobowca Hashihaka w pobliżu miasta Sakurai zdają się sugerować, że Yamatai znajdowało się jednak na wyspie Honsiu[2]. Dokładne zbadanie samego grobowca jest niemożliwe, gdyż grobowce cesarskie znajdują się pod ochroną Agencji Dworu Cesarskiego (Kunai-chō).

Yamatai w kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Odnalezienie Yamatai jest celem Lary Croft w grze Tomb Raider z 2013 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia historyczna świata. T. XI. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 2002, s. 10. ISBN 83-85909-75-3.
  2. Scientific dating suggests ancient tomb as Queen Himiko's+ (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]