Himiko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Himiko
Imię japońskie
Kanji

卑弥呼

Transkrypcja Hepburna

Himiko

Hiragana

ひみこ

Półwysep Koreański i sąsiednie krainy, 204 r.

Himiko, Pimiko, Himeko (jap. 卑弥呼; zm. ok. 248) – pierwsza udokumentowana źródłowo władczyni kraju Wa, położonego na wyspach Japonii, opisywana przez Przekazy o kraju Wa.

Pochodzenie imienia[edytuj | edytuj kod]

Przypuszcza się, że Himiko może stanowić formę zapisu słowa himeko („księżniczka słońca”), tytułu używanego później przez członkinie rodu panującego w Japonii[1]. Japońskie legendy przedstawiają ją jako córkę cesarza Suinina[2]. Razan Hayashi wysnuł podchwyconą potem przez część badaczy teorię, próbującą utożsamiać ją z legendarną Jingū, która miała panować mniej więcej w tym samym okresie co Himiko[3].

Przekazy historyczne[edytuj | edytuj kod]

Informacje o Himiko zawarte są w Kronice Trzech Królestw (Sānguó Zhì, 三國志), kronice chińskiej dynastii Wei (Wèi Zhì, 魏志), w rozdziale znanym pod chińską nazwą Worenzhuan (chiń. upr. 倭人传; chiń. trad. 倭人傳; pinyin Wōrénzhuàn) lub japońską Wajinden (jap. 倭人伝)[4]. W przekazie źródłowym została nazwana królową Yamatai, tj. kraju, który później został nazwany Japonią[5]. Według kronik była leciwą i niezamężną kobietą, uprawiającą szamanizm. Została rzekomo wyniesiona do władzy po paśmie wojen domowych, gdy ludzie, uznając, że walczący ze sobą mężczyźni nie mogą dojść do zgody, osadzili na tronie kobietę[4]. Według Wei Zhi Himiko panowała w kraju Yamatai. Mieszkała we dworze strzeżonym przez zbrojnych mężów, posiadała służbę, składającą się z tysiąca kobiet i jednego mężczyzny[4].

Źródła chińskie datują wojny domowe w kraju Wa () na okres około 170–180, zaś koreańska kronika Samguk sagi wzmiankuje poselstwo od niej do państwa Silla w 173 roku[6], wobec czego data objęcia rządów przez Himiko wyznaczana jest na ostatnie dekady II wieku[4].

W 239 roku poprzez chińską komanderię Daifang (chiń. 帯方郡; pinyin Dàifāngjùn) w północno-zachodniej części Półwyspu Koreańskiego wysłała na dwór Wei w Luoyang poselstwo, przekazując chińskiemu władcy w darze niewolników oraz liczne wyroby ze swojego kraju[4]. Poselstwo Himiko miało na celu uzyskanie poparcia Wei w rozgrywkach politycznych w Wa. Zostało przychylnie przyjęte przez cesarza, który w odpowiedzi przesłał Himiko równie bogate dary, złotą pieczęć i przyjazny list, w którym nazwał ją królową. Liczył bowiem na poparcie władczyni podczas opanowania południowej Korei. Niedługo po tym Himiko toczyła wojnę z krajem Kuna. Bez powodzenia zwróciła się z prośbą o wsparcie do Daifang, gdzie w tym czasie trwały rozruchy.

Himiko zmarła między 240 a 248 rokiem. W okresie panowania jej następcy w kraju Wa znów trwała wojna domowa. Skończyła się po tym, jak tron zajęła piętnastoletnia Iyo[7].

Himiko w kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

W grze Tomb Raider z 2013 roku postać Himiko jest jednym z głównych antagonistów. Władczyni zależy na zachowaniu władzy w legendarnym królestwie Yamatai, które jest celem poszukiwań Lary Croft[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John Whitney Hall: Japonia od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Warszawa: PIW, 1979, s. 30. ISBN 83-06-00205-9.
  2. Himiko, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2011-03-27] (ang.).
  3. John S. Brownlee: Japanese Historians and the National Myths, 1600-1945: The Age of the Gods and Emperor Jinmu. Vancouver: UBC Press, 1999, s. 111. ISBN 0-7748-0645-1.
  4. a b c d e Encyklopedia historyczna świata. T. III. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 2000, s. 235. ISBN 83-85909-61-3.
  5. J. Tubielewicz: Historia Japonii. Wrocław: 1984, s. 33. ISBN 83-04-01486-6.
  6. Kim Bu-sikB., M.N. Pak, Samguk sagi, t. 1, Moskwa: Vostochnaya literatura, 2001, Cytat: В двадцатом году (173 г.) летом, в пятом месяце, правительница Вэ Бимиху прислала с визитом посла. (ros.).
  7. J. Tubielewicz: Historia Japonii. Wrocław: 1984, s. 34. ISBN 83-04-01486-6.
  8. Death Queen Himiko In “Tomb Raider” Was A Real Japanese Queen [online], hitz.com.my [dostęp 2020-03-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]