Yang di-Pertuan Agong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Yang di-Pertuan Agong (z malajskiego, tłumaczone bywa jako król) to oficjalny tytuł, który nosi głowa państwa w Malezji będącej monarchią konstytucyjną.

Konstytucja określa, że władza wykonawcza teoretycznie przyznana głowie państwa, jest wypełniana przez (lub za radą) rządu z premierem na jego czele. W praktyce rola Yang di-Pertuan Agong jest czysto reprezentacyjna.

Wybór króla[edytuj]

Unikatowość malezyjskiej monarchii polega na tym, że pozycja króla jest przyznawana na 5 lat. Monarcha wybierany jest spośród władców dziewięciu stanów-sułtanatów. Początkowo wybór Yang di-Pertuan Agong był określony przez starszeństwo sułtanów mierzone długością panowania od momentu uzyskania niepodległości Malezji w 1957. Na kolejność tę wpływała czasami Rada Sułtanów, która mogła na drodze głosowania zdyskwalifikować kandydata. Nieletni byli dyskwalifikowani automatycznie.

Pierwszy cykl rządów (1957-1994) ustalił kolejność władców, według której drugi cykl jest powtarzany, tzn. są to kolejno sułtani stanów:

  1. Negeri Sembilan
  2. Selangor
  3. Perlis
  4. Terengganu
  5. Kedah
  6. Kelantan
  7. Pahang
  8. Johor
  9. Perak

Yang di-Pertuan Agong mianuje Yang di-Pertua Negeri (gubernatorów) pozostałych czterech malezyjskich stanów nie będących sułtanatami, tj. Penang, Malakka, Sabah, Sarawak.

Lista królów Malezji[edytuj]

 Osobny artykuł: Królowie Malezji.