Yang di-Pertuan Agong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królewskie nakrycie głowy – noszone przez Yang di-Pertuan Agong podczas jego ceremonii koronacyjnej i ważnych uroczystościach państwowych

Yang di-Pertuan Agong (z malajskiego, tłumaczone bywa jako król) – tytuł głowy państwa malezyjskiego (monarchii konstytucyjnej).

Konstytucja określa, że władza wykonawcza, przyznana głowie państwa, jest wypełniana przez (lub za radą) rządu z premierem na jego czele. W praktyce rola Yang di-Pertuan Agong jest czysto reprezentacyjna.

Unikatowość malezyjskiej monarchii polega na tym, że pozycja króla jest przyznawana na 5 lat. Monarcha wybierany jest spośród władców dziewięciu stanów-sułtanatów. Początkowo wybór Yang di-Pertuan Agong był określony przez starszeństwo sułtanów mierzone długością panowania od momentu uzyskania niepodległości Malezji w 1957. Na kolejność tę wpływała czasami Rada Sułtanów, która mogła na drodze głosowania zdyskwalifikować kandydata. Nieletni byli dyskwalifikowani automatycznie.

Pierwszy cykl rządów (1957–1994) ustalił kolejność władców, według której drugi cykl jest powtarzany, tzn. są to kolejno sułtani stanów: Negeri Sembilan, Selangor, Perlis, Terengganu, Kedah, Kelantan, Pahang, Johor i Perak. Yang di-Pertuan Agong mianuje Yang di-Pertua Negeri (gubernatorów) pozostałych czterech malezyjskich stanów niebędących sułtanatami, tj. Penang, Malakka, Sabah, Sarawak.

Lista królów Malezji[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Królowie Malezji.