Yaser Abdel Said

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Yaser Abdel Said
‏ياسر عبد السيد‎
Ilustracja
Stworzone przez FBI postarzone zdjęcie Yasera Abdela Saida, przedstawiające jego możliwy wygląd w 2014
Data i miejsce urodzenia

27 stycznia 1957
Synaj, Egipt

Zawód, zajęcie

Taksówkarz

Narodowość

Egipcjanin

Dzieci

syn: Islam, 2 nastoletnie córki: Amina i Sarah

Yaser Abdel Said (ur. 27 stycznia 1957 na Synaju) – egipski były zbieg oskarżony o zabójstwo honorowe swoich dwóch nastoletnich córek w Teksasie i ucieczkę w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, 504. osoba umieszczona przez FBI na liście 10 Najbardziej Poszukiwanych Zbiegów, aresztowany 26 sierpnia 2020 w Teksasie.

Morderstwo[edytuj | edytuj kod]

Według FBI 1 stycznia 2008 Said namówił swoje dwie córki, osiemnastoletnią Aminę i siedemnastoletnią Sarę, aby odwiedziły go w jego domu w Irving w Teksasie. Powiedział im, że zabierze je na obiad z okazji święta Nowego Roku. Zamiast tego wywiózł je swoją taksówką w miejsce z daleka od świadków i postrzelił je z broni palnej. Jedna z jego córek zdołała zadzwonić na numer alarmowy, wezwać pomoc i zeznać telefonicznie, że sprawcą zdarzenia był ich ojciec. Obie siostry zostały odnalezione martwe kilka godzin później w taksówce porzuconej przy hotelu w Irving. Amina Said znajdowała się na przednim siedzeniu i miała dwie rany postrzałowe w klatce piersiowej, a Sarah Said znajdowała się na tylnym siedzeniu i miała dziewięć ran postrzałowych. Yaser Abdel Said nie został odnaleziony i nie udało się ustalić w jakim państwie mógł przebywać[1].

Nagłośnienie przestępstwa[edytuj | edytuj kod]

O morderstwie, o które posądzany jest Said, powstał film dokumentalny The Price of Honor. Twórcy dokumentu powołali się na pisane przez córki Saida pamiętniki, z których miało wynikać, że ich ojciec był islamskim fanatykiem religijnym i znęcał się nad nimi. Wkrótce sprawa Saida została nagłośniona przez media i często była przedstawiana jako przykład tak zwanego honorowego zabójstwa, gdyż powodem morderstwa popełnionego na córkach miało być to, że umawiały się z chłopakami niebędącymi muzułmanami. Po długich poszukiwaniach i nagłośnieniu sprawy zarówno w USA[2], jak i w Egipcie[3].

Postępowanie karne[edytuj | edytuj kod]

4 grudnia 2014 Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych umieściło go na liście 10 Najbardziej Poszukiwanych Zbiegów. Said jest 504. osobą, która znalazła się na liście[1]. Ciążą na nim zarzuty wielokrotnego morderstwa z premedytacją i ucieczki w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej[4].

Said został zatrzymany przez policję 26 sierpnia 2020 roku w hrabstwie Denton w Teksasie. Wraz z nim zatrzymani zostali jego syn Islam oraz brat Yassein, oskarżeni o pomoc Saidowi w uniknięciu postępowania karnego[5]. Latem 2022 roku rozpoczęło się postępowanie sądowe[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b New Top Ten Fugitive: Help Us Find a Murderer, Federalne Biuro Śledcze [dostęp 2019-09-05] (ang.).
  2. Ashley Collman, Hunt continues of man who 'shot dead teen daughters in honor killings’, Mail Online, 18 sierpnia 2014 [dostęp 2019-09-05].
  3. Amina and Sarah Were Murdered by Their Egyptian-American Father. 12 Years Later, There's Hope for Justice, Egyptian Streets, 4 sierpnia 2020 [dostęp 2020-10-26] (ang.).
  4. Yaser Abdel Said, Federalne Biuro Śledcze [dostęp 2019-09-05] (ang.).
  5. Man accused of killing 2 teen daughters in 2008 has been captured, Irving police and FBI announce, Dallas News, 27 sierpnia 2020 [dostęp 2020-10-26] (ang.).
  6. USA. Zamordował nastoletnie córki, bo nie żyły religijnie. "Nie chcę wychowywać k**wy" | Wiadomości Radio ZET, wiadomosci.radiozet.pl, 4 sierpnia 2022 [dostęp 2022-09-19] (pol.).