Przejdź do zawartości

Miłość (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miłość
Ilustracja
Rok założenia

1988

Rok rozwiązania

2002

Pochodzenie

Polska

Gatunek

jazz, yass

Aktywność

1988–2002, 2009

Wydawnictwo

GOWI Records
Biodro Records

Skład
Ryszard Tymański – kontrabas
Mikołaj Trzaska – saksofony
Leszek Możdżer – fortepian
Jacek Olter – perkusja
Maciej Sikała – saksofony

Miłośćpolska grupa wykonująca muzykę jazzową i yassową.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Miłość powstała w kwietniu 1988 w Trójmieście na bazie nowofalowej formacji Sni Sredstvom Za Uklanianie. Od początku jej liderem był kontrabasista Tymon Tymański, jednak przez kilka następnych lat skład i muzyka grupy ewoluowały. Na początku Tymański współpracował w niej z Mikołajem Trzaską i Mazzollem, a muzyka proponowana przez zespół nawiązywała zarówno do free jazzu, jak i muzyki awangardowej. Wraz z dołączeniem do grupy Leszka Możdżera i odejściem Mazzolla w 1991 muzyka Miłości zbliżyła się do bardziej tradycyjnego jazzu, aczkolwiek nadal pełna była eksperymentów i niebanalnych rozwiązań harmonicznych i aranżacyjnych.

Pierwszy sukces Miłość odniosła na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 1992. W tym samym roku grupa nagrała (w składzie Tymon, Trzaska, Możdżer, Olter) pierwszy album, zatytułowany Miłość. Do zespołu dołączył Maciej Sikała, grupa zagrała koncert na Jazz Jamboree '93 i zajęła wysokie miejsca w plebiscytach Jazz Forum.

W 1994 muzycy Miłości podjęli współpracę z amerykańskim trębaczem awangardowym Lesterem Bowie. Jej owocem była seria wspólnych koncertów oraz dwie płyty – koncertowa Not Two oraz Talkin’ About Life and Death. W 1995 grupa nagrała płytę Asthmatic, tytułem nawiązującą albumu Astigmatic Krzysztofa Komedy, który uchodzi za jeden z najważniejszych w historii polskiego jazzu.

Równolegle z działalnością w macierzystej grupie członkowie Miłości współpracowali z innymi artystami. Wokół Tymańskiego i Trzaski rozwijała się trójmiejska scena yassowa, Możdżer nagrywał płyty z kompozycjami Chopina. Miłość w klasycznym składzie zakończyła działalność w końcu lat 90., jednak po dokooptowaniu nowych muzyków grupa nadal grała koncerty. Tymon Tymański zrezygnował z gry na kontrabasie i występował, grając na gitarze elektrycznej. Funkcję basisty przejął Tomasz Hesse, na perkusji grał Jacek Olter, na saksofonie Mikołaj Trzaska. W 2000 Trzaskę zastąpił Mazzoll na klarnecie. Czterech muzyków Miłości (Tymański, Trzaska, Mazzoll i Olter) koncertowało również jako NRD. Zespół rozwiązał się w 2002 po samobójczej śmierci Oltera. Swoistą kontynuacją grupy jest nowy projekt Tymona – Tymański Yass Ensemble.

9 sierpnia 2009 w ramach Off Festivalu w Mysłowicach odbył się koncert reaktywowanej specjalnie na ten występ grupy Miłość. Z pierwotnego składu zabrakło, oprócz Jacka Oltera, również saksofonistów: Macieja Sikały i Mikołaja Trzaski. Miejsca brakujących muzyków wypełnili członkowie Tymański Yass Ensemble. Miłość zagrała w składzie: Tymon Tymański – kontrabas, Leszek Możdżer – fortepian, Antoni „Ziut” Gralak – trąbka, Alek Korecki i Irek Wojtczak – saksofony, Kuba Staruszkiewicz – perkusja.

W 2011 Tymański wspomniał na swoim blogu o rozpoczęciu przez Filipa Dzierżawskiego prac nad filmem dokumentalnym o Miłości[1]. Premiera kinowa filmu miała miejsce 9 sierpnia 2013[2].

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tymon Tymański: Dokument o grupie Miłość. 2011-02-28. [dostęp 2013-04-23].
  2. Miłość w bazie Filmweb

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Sebastian Rerak: Chłepcąc ciekły hel – Historia yassu. Gdynia: A KuKu Sztuka, 2013. ISBN 978-83-925374-1-0.