Złącze IEC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Złącze IEC – potoczna nazwa zestawu trzynastu żeńskich złączy (montowanych głównie na kablach elektrycznych, zwanych w specyfikacji złączami – ang. connector) i trzynastu męskich złączy (montowanych głównie w panelach, zwanych w specyfikacji wejściami – ang. inlet), zdefiniowanych przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC) w specyfikacji IEC 60320 (dawniej IEC 320). Nazwa „złącze IEC” używana bez dodatkowych kwalifikatorów zazwyczaj odnosi się do złącz C13 i C14. Niektóre typy stosowane są także w wersjach męskich do montażu na kablach i żeńskich do montażu w panelach – w przypadku stosowania ich jako wyjść (np. jak wyprowadzenia w zasilaczach UPS).

Złącza C1 i C2[edytuj | edytuj kod]

2-żyłowe 0,2 A, niespolaryzowane. C1 jest powszechnie używane w elektrycznych maszynkach do golenia.

Złącze C1
Złącze C2

Złącza C3 i C4[edytuj | edytuj kod]

2-żyłowe 2,5 A

Złącza C5 i C6[edytuj | edytuj kod]

3-żyłowe 2,5 A złącze C5 jest czasami potocznie nazywane „Myszką Miki” (ponieważ w przekroju wygląda jak sylwetka disneyowskiej postaci) lub „listkiem koniczyny”. To złącze spotkać można w zasilaczach do laptopów i przenośnych projektorów, a także w komputerze desktop Apple iMac G4.

Żeńskie złącze C5 do montażu na kablu
Wejście C6 w Apple iMac G4

Złącza C7 i C8[edytuj | edytuj kod]

Złącza C7 i C8 z dwoma bolcami 2,5 A istnieją w dwóch wersjach – spolaryzowanej i niespolaryzowanej. Niespolaryzowane złącze C7 jest potocznie nazywane, ze względu na swój kształt, „płaskim”, „ósemką” lub „dubeltówką”, albo „wtyczką radiową” z uwagi na najczęstsze – do niedawna – zastosowanie tego rodzaju złącza. Spolaryzowane złącze C7 jest asymetryczne, z jednym końcem zaokrąglonym, jak w wersji niespolaryzowanej, a drugim kwadratowym.

Złącza te są często używane do niewielkich magnetofonów lub radioodbiorników zasilanych z sieci, niektórych pełnowymiarowych urządzeń AV, starszych zasilaczy do laptopów, konsol gier video i podobnych urządzeń. Istotne jest, żeby podłączane odbiorniki były wykonane w II klasie ochronności, ponieważ złącza C7 i C8 nie mają przewodu ochronnego PE. Niespolaryzowane złącza C7 mogą być wkładane do spolaryzowanych gniazd C8 – jednak może być to zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkownika, jeśli urządzenie jest zaprojektowane wyłącznie do zasilania spolaryzowanego.

Niespolaryzowane złącze sieciowe C7
Niespolaryzowane złącze C8
Spolaryzowane złącze sieciowe C7

Złącza C9 i C10[edytuj | edytuj kod]

2-żyłowe 6 A (niespolaryzowane).

2-stykowe 6 A C9

Złącza C11 i C12[edytuj | edytuj kod]

2-żyłowe 10 A.

Złącza C13 i C14[edytuj | edytuj kod]

3-żyłowe 10 A stosowane najczęściej w zasilaczach komputerowych, zasilaczach awaryjnych UPS i urządzeniach montowanych w szafach teleinformatycznych.

Montowane na kablu żeńskie złącze C13
Montowane w panelu męskie złącze (wejście) C14

Złącza C15 i C16[edytuj | edytuj kod]

Niektóre czajniki elektryczne i podobne gorące urządzenia gospodarstwa domowego używają kabla ze złączem C15 i pasującym do niego wejściem C16 w urządzeniu. Ich znamionowa temperatura pracy wynosi 120 stopni Celsjusza, w przeciwieństwie do 70 stopni Celsjusza w podobnym zestawie C13/C14. Oficjalne przeznaczenie złącz C15 i C16 w Europie to złącze „do warunków gorących”.

Są one niemal identyczne w formie do pary C13 i C14, z wyjątkiem wypukłości po przeciwnej stronie do uziemienia w wejściu C16 (zabezpieczającej przed dopasowaniem złącza C13) i odpowiadającego jej wgłębienia w złączu C15 (które nie zabezpiecza przed dopasowaniem go do wejścia C14). W rezultacie – można użyć kabla od czajnika elektrycznego do zasilania komputera, ale nie można użyć kabla komputerowego do zasilania czajnika.

Wiele osób nie jest świadomych subtelnych różnic między złączami C13/C14 i C15/C16 i mówią nieściśle o „wtyczce do czajnika” lub „kablu do czajnika”, gdy odnoszą się do tych kabli zasilających.

Złącza C15 i C16 zastąpiły (a w Wielkiej Brytanii wyparły już całkowicie) używane wcześniej wtyczki ceramiczne znane w Polsce jako kończące „sznur do żelazka” lub „sznur do grzałki elektrycznej” – uważane dziś za przestarzałe.

Istnieją dwa warianty:

  • 3-żyłowe 10 A złącze C15 (maksymalna temperatura 120 °C)
  • 3-żyłowe 10 A złącze C15A (maksymalna temperatura 155 °C)
Montowane na kablu żeńskie złącze C15

Złącza C17 i C18[edytuj | edytuj kod]

Podobne do złącz C13 i C14, jednak C17 i C18 nie mają trzeciego bolca do uziemienia. Wejście C18 przyjmie złącze C13, ale wejście C14 nie przyjmie złącza C17.

Montowane na kablu złącze C17
Montowane w obudowie męskie złącze C18

Złącza C19 i C20[edytuj | edytuj kod]

Złącza C19 i C20 z bolcami, o prądzie znamionowym na poziomie 16 A, wykorzystywane są w niektórych zastosowaniach IT, gdzie operuje się na większych prądach, na przykład w stacjach roboczych i serwerach dużej mocy, zasilaczach UPS, panelach dystrybucji zasilania i tego typu sprzęcie. Są podobne do złącz C13 i C14, ale nie posiadają ściętych narożników (są prostokątne) i mają nieco większe bolce obrócone równolegle do dłuższej osi złącza.

Montowane na kablu 16 A złącze IEC60320 – C19

Złącza C21 i C22[edytuj | edytuj kod]

3-żyłowe 16 A (temperatura maksymalna 155 °C).

Złącza C23 i C24[edytuj | edytuj kod]

2-żyłowe 16 A.

Złącza dużych prądów oraz IEC 60309[edytuj | edytuj kod]

Wtyczki commando są używane zazwyczaj w zasilaczach awaryjnych UPS i panelach zasilania do podłączania infrastruktury, gdzie są niezbędne większe obciążenia.

16 A złącze IEC60309-2 commando

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]