Złotopiór purpurowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Złotopiór purpurowy
Galbula chalcothorax[1]
P.L. Sclater, 1855
Ilustracja
Tiputini, Ekwador
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

dzięciołowe

Podrząd

złotopiórowce

Rodzina

złotopióry

Rodzaj

Galbula

Gatunek

złotopiór purpurowy

Synonimy
  • Galbula leucogastra chalcothorax P.L. Sclater, 1855[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Złotopiór purpurowy[4] (Galbula chalcothorax) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny złotopiórów (Galbulidae). Występuje w Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze i Peru[5][6]. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Taksonomia i systematyka[edytuj | edytuj kod]

Złotopiór purpurowy jest gatunkiem monotypowym[5][6]. Dawniej uważano, że on i złotopiór białobrzuchy (Galbula leucogastra) są konspecyficzne; później uznano, że tworzą one nadgatunek[7].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Złotopiór purpurowy ma od 20 do 23 cm długości i waży od 24,5 do 26,5 g. Dziób smukły, czarny, o długości 4,0–4,8 cm. Korona i twarz samca są czarnozielone i mają niebieskawy połysk. Górna część ciała i pierś mają kolor od metalicznej czerwonawej purpury do miedzianoczerwonego. Ma białe gardło, brzuch wydaje się nakrapiany na czarno i biało. Samice odróżniają się żółto-brązowym lub brązowym gardłem i brzuchem[6].

Zasięg występowania i biotop[edytuj | edytuj kod]

Złotopiór purpurowy występuje w zachodnim dorzeczu Amazonki, od południowo-wschodnich departamentów Kolumbii Putumayo i Amazonas na południe, przez wschodni Ekwador do wschodniego Peru i na wschód do Brazylii, aż do rzeki Juruá w stanie Amazonas. Zamieszkuje obrzeża, otwarte przestrzenie i korony drzew w lasach terra firme, zarówno pierwotnych, jak i wtórnych. Występuje również w zadrzewionych terenach na glebach piaszczystych i wzdłuż cieków wodnych. Występuje głównie na wysokości do 500 m n.p.m., ale w Ekwadorze został stwierdzony nawet na wysokości 1000 m n.p.m.[6]

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Dieta złotopióra purpurowego nie została udokumentowana, ale zakłada się, że składa się ona z różnorodnych owadów latających. Przysiada samotnie lub w małych grupach, głównie w krzewach, a następnie wylatuje, by złapać zdobycz. Czasami dołącza do stad żerujących mieszanych gatunków[6].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Brak jest dostępnych informacji na temat fenologii lęgowej złotopióra purpurowego[6].

Wokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Śpiew złotopióra purpurowego jest podobny do śpiewu innych ptaków z tego rodzaju, jest to wznosząca się seria dźwięków[6].

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) oceniła, że złotopiór purpurowy należy do gatunków najmniejszej troski. Nie jest jednak dobrze poznany i wydaje się być generalnie rzadki. Trend liczebnośći populacji oceniany jest jako spadkowy. Prawdopodobnie jest w pewnym stopniu zagrożony przez degradację lasów i utratę siedlisk[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Galbula chalcothorax, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. D. Lepage, Purplish Jacamar Galbula chalcothorax, [w:] Avibase [online] [dostęp 2023-12-18] (ang.).
  3. Galbula chalcothorax, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Galbulidae Vigors, 1825 - złotopióry - Jacamars (Wersja: 2015-09-05). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2023-12-18].
  5. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v13.2). [dostęp 2023-12-18]. (ang.).
  6. a b c d e f g h J.A. Tobias i inni, Purplish Jacamar (Galbula chalcothorax), version 1.0, [w:] Birds of the World (red. J. del Hoyo, A. Elliott, J. Sargatal, D.A. Christie & E. de Juana), Cornell Lab of Ornithology, 2020, DOI10.2173/bow.purjac1.01 [dostęp 2023-12-18] (ang.). Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji
  7. Remsen i inni, A classification of the bird species of South America [online], South American Classification Committee. American Ornithological Society, 26 listopada 2023 (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]