Złotosłonka amerykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Złotosłonka amerykańska
Nycticryphes semicollaris[1]
(Vieillot, 1816)
Złotosłonka amerykańska
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada neognatyczne
Rząd siewkowe
Podrząd bekasowce
Parvordo Jacanida
Nadrodzina Jacanoidea
Rodzina złotosłonki
Rodzaj Nycticryphes
Wetmore & J. L. Peters, 1923
Gatunek złotosłonka amerykańska
Synonimy
  • Rostratula semicollaris (Vieillot, 1816)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Złotosłonka amerykańska (Nycticryphes semicollaris) – gatunek ptaka z rodziny złotosłonek (Rostratulidae), żyjącego na przybrzeżnych siedliskach. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Nycticryphes[3]. Poza tym gatunkiem, do tej rodziny należą także: złotosłonka bengalska oraz złotosłonka australijska.

Wygląd zewnętrzny[edytuj]

Ptak ten osiąga od 19 cm do 23 cm długości, natomiast masa ciała waha się w granicach 65–86 g. Głowa i szyja jest ciemna, brązowo-czerwona z żółtym paskiem na górze. Górne części ciała są ciemnobrązowe, z białymi plamkami, brzuch biały. Samice są nieco większe i jaśniejsze. Pozostałe gatunki w tej rodzinie nie wykazują dymorfizmu płciowego. Dziób jest relatywnie długi i lekko zakrzywiony. Złotosłonka amerykańska ma płetwowate stopy.

Występowanie[edytuj]

Gatunek ten zamieszkuje głównie nizinne, podmokłe łąki na terenie Ameryki Południowej, a w szczególności w południowej Brazylii, Paragwaju, Urugwaju, Chile i Argentynie.

Tryb życia[edytuj]

Żywi się głównie małymi zwierzętami oraz nasionami, które wygrzebuje za pomocą dzioba z mulastego podłoża. Zazwyczaj żeruje o zmierzchu. Rozmnaża się zazwyczaj od lipca do lutego. Gniazduje na gruncie, składa 2–3 jaj. Jest monogamiczny, gniazduje w grupach.

Przypisy

  1. Nycticryphes semicollaris, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Nycticryphes semicollaris. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Systematyka za: Paweł Mielczarek, Marek Kuziemko: Rodzina: Rostratulidae Mathews, 1913-14 - złotosłonki - Painted-snipe (Wersja: 2013-09-25). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2014-02-26].