Zagloba beaumonti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zagloba beaumonti
Casey, 1899
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Cucujiformia

Nadrodzina

biedronki

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccidulini

Rodzaj

Zagloba

Gatunek

Zagloba beaumonti

Zagloba beaumontigatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych i podrodziny Coccinellinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1899 roku przez Thomasa Lincolna Caseya na łamach „Journal of the New York Entomological Society[1]. Jako miejsce typowe wskazano Panamę[1][2].

Chrząszcz o szeroko-owalnym, wysklepionym ciele długości od 1,4 do 1,8 mm i szerokości od 1 do 1,4 mm. Głowa i przedplecze są żółtawobrązowe, pokryte punktami oddalonymi na dystans równy swoim średnicom, porośnięte gęstym, żółtawobiałym owłosieniem. Czułki są bardzo krótkie, zbudowane z dziesięciu członów, z których trzy ostatnie formują zwartą buławkę. Pokrywy są ciemnobrązowe, każda z żółtawobrązową przepaską biegnącą ukośnie od guza barkowego do kąta wierzchołkowo-szwowego. Epipleury są wąskie i krótkie, poziome. Spód ciała jest żółty z ciemnobrązowymi śródpiersiem i zapiersiem. Linie udowe na zapiersiu są kompletne. Odnóża są żółte, smukłe. Pseudotrójczłonowe stopy mają pazurki z ząbkiem nasadowym. U obu płci na spodzie odwłoka widocznych jest pięć sternitów (wentrytów), z których pierwszy ma linie udowe niepełne, niedochodzące do jego krawędzi wierzchołkowej. Chetopory po bokach pierwszego wentrytu są okrągłe i co najwyżej miejscami się stykające. Samiec ma symetryczne genitalia, o trójkątnym płacie nasadowym długości ⅔ smukłych paramer oraz gwałtownie zakrzywionym i na szczycie rozwidlonym prąciu[2].

Owad neotropikalny, rozprzestrzeniony od Hondurasu przez Panamę, Kolumbię, Wenezuelę i Brazylię po Paragwaj[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b T.L. Casey. A revision of the American Coccinellidae; with Appendix of Coccinellidae taken in equatorial and southern Africa during the Transit of Venus expedition to the Cape of Good Hope in 1882. „Journal of the New York Entomological Society”. 7 (2), s. 71–169, 1899. 
  2. a b c Robert D. Gordon. The genus Zagloba in Central and South America (Coleoptera: Coccinellidae). „Proceedings of the Entomological Society of Washington”. 72 (4), s. 479-484, 1970.