Zamach w Sarajewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zamach w Sarajewie
Ilustracja
Gavrilo Princip strzela do pary książęcej
Państwo  Austro-Węgry
Miejsce Sarajewo
Data 28 czerwca 1914
Godzina 10:50
Liczba zabitych 2 osoby – Franciszek Ferdynand Habsburg i Zofia von Chotek
Typ ataku postrzał
Sprawca Gavrilo Princip
Położenie na mapie Sarajewa
Mapa lokalizacyjna Sarajewa
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa lokalizacyjna Bośni i Hercegowiny
miejsce zdarzenia
miejsce zdarzenia
Ziemia43°51′28,5″N 18°25′43,5″E/43,857917 18,428750
Godzina 10.40. Para opuszcza ratusz 10 minut przed zamachem

Zamach w Sarajewiezamach na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga dokonany 28 czerwca 1914; uznawany za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej[1].

Przebieg wydarzenia[edytuj]

Tego dnia arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg wraz z towarzyszącą mu małżonką Zofią von Chotek obchodzili rocznicę swojego ślubu. Z tej okazji wzięli udział we mszy odprawionej w hotelu „Bosna” w kurorcie Ilidža (godz. 9:00), 10 km na zachód od Sarajewa, do którego wyruszyli pociągiem około godz. 9:42[2]. Do samego Sarajewa para przybyła o godz. 10:07[2]. Na dworcu miejskim czekała kolumna sześciu aut, w tym oliwkowoszara sportowa limuzyna marki Gräf & Stift ze składanym dachem dla wizytującej pary.

W limuzynie wraz z Franciszkiem Ferdynandem i jego żoną jechali także: szofer Leopold Lojka, szef straży przybocznej – hrabia Franz von Harrach oraz wojskowy gubernator Bośni i HercegowinyOskar Potiorek[2]. Trasa przejazdu była publicznie podana do wiadomości kilka dni wcześniej. W trakcie przejazdu pierwszemu z zamachowców, Muhamedowi Mehmedbašiciowi, nie udało się rozeznać, w którym aucie siedzi arcyksiążę. Kolejny ze spiskowców, Vaso Čubrilović, nie odważył się strzelać, widząc w pojeździe Franciszka i jego żonę.

Pierwsza próba zamachu miała miejsce około godz. 10:26 przy Moście Ćumurija[2]. Nedeljko Čabrinović rzucił w kierunku auta ręczny granat, ale dzięki refleksowi kierowcy limuzyny z arcyksięciem granat odbił się od płóciennego dachu samochodu i eksplodując, zniszczył następny samochód jadący w kolumnie raniąc pasażerów, policjanta i osoby z tłumu[1]. Para przybyła do sarajewskiego ratusza o godzinie 10:30. Dziesięć minut później Franciszek Ferdynand z żoną opuścił ratusz z zamiarem odwiedzenia rannego w wyniku eksplozji Ericha Merizzi.

Samochód z arcyksięciem, zwalniając na zakręcie na wysokości Mostu Łacińskiego, mijał kolejnego spiskowca, Trifko Grabeža, który nie chciał ryzykować postrzału postronnych osób. Drugi ze znajdujących się przypadkowo przy drugim przejeździe arcyksięcia zamachowiec, Gavrilo Princip, oddał dwa strzały w kierunku pary arcyksiążęcej. Pierwszy strzał trafił Zofię von Chotek w podbrzusze, druga kula przeszyła tchawicę i tętnicę szyjną jej męża[2]. Oboje nie przeżyli[1] (atak Principa około godz. 10:50[2]). Princip bezskutecznie próbował otruć się przygotowaną dawką cyjanku, został jednak natychmiast zlinczowany i pojmany przez policję[2].

Kolumna samochodów ze śmiertelnie postrzeloną parą o godz. 10:55 dotarła do rezydencji (konaku)[3], gdzie urzędował Oskar Potiorek, współpasażer tragicznej jazdy pary arcyksiążęcej. Akt zgonu określił śmierć arcyksięcia Ferdynanda i jego żony na godz. 11:00[2]. Arcyksiążę w chwili śmierci miał 51 lat, jego żona – 46[2].

Skutki[edytuj]

Po zamachu Austro-Węgry chciały przeprowadzić śledztwo na terenie Serbii (był to jeden z punktów postawionego Serbii ultimatum), jednak władze Serbii nie udzieliły na to zgody, co stało się pretekstem do wypowiedzenia wojny, nazwanej potem Wielką Wojną albo wojną światową[1].

29 października spiskowcy stanęli przed sądem[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d e Krzysztof Karolczak, Zamach w Sarajewie, [w:] „Mówią Wieki” nr 9/2010 (608), wyd. Bellona SA, Warszawa, 2010.
  2. a b c d e f g h i Katja Iken: Fahrt in den Tod (niem.). Der Spiegel, 27.06.2014. [dostęp 2014-06-27].
  3. Opis sarajewskiej rezydencji Konak w jęz. bośniackim.

Bibliografia[edytuj]

  • Драго Љубибратић: Гаврило Принцип, Нолит, Белград 1969.
  • Vladimir Dedijer: La route de Sarajevo, Gallimard, Paris 1969.
  • Michèle Savary: La vie et mort de Gavrilo Princip, L’Age d’Homme 2004.
  • Dušan T. Bataković (dir.): Histoire du peuple serbe, Lausanne, L’Age d’Homme 2005.