Zamek Oshi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek Oshi
Ilustracja
Zamek Oshi
Państwo  Japonia
Miejscowość Japonia Gyōda, Prefektura Saitama
Typ budynku hirajiro
Styl architektoniczny japoński
Zniszczono 1871
Pierwszy właściciel ród Narita
Kolejni właściciele ród Matsudaira, ród Abe
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Zamek Oshi
Zamek Oshi
Ziemia36°08′13,54″N 139°27′10,35″E/36,137094 139,452875

Zamek Oshi (jap. 忍城 Oshi-jō)zamek w Gyōda w prefekturze Saitama w Japonii. W okresie Edo kwatera główna hanu Oshi. Znany także jako shinobi no uki shiro (jap. 忍の浮き城, dosł. "zamek, który przetrwał pływając") lub kijō (jap. 亀城, dosł. "żółwi zamek"). Zabytek prefektury Saitama. Jeden z siedmiu sławnych zamków Kantō.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Okres Sengoku – Azuchi-Momoyama[edytuj | edytuj kod]

Około 1487 r. Shōtō Narita (ojciec) i Akiyasu Narita (syn) zniszczyli lokalny ród ninja służący rodzinie Ōgigayatsu Uesugi i na jej terenach wybudowali fortecę[1]. Działania te wywołały rok później ataki ze strony rodu Ōgigayatsu Uesugi. Po mediacjach z pełnomocnikiem rodu Ōgigayatsu Uesugi – Dōkanem Ōta terytorium to zostało przyznane rodowi Narita. Po bitwie pod zamkiem Kawagoe wpływy późnego klanu Hōjō dosięgły regionu Kantō, co wywołało reakcję rodu Narita. W 1553 r. (22 rok ery Tenmon) Ujiyasu Hōjō przypuszcza nieudany atak na zamek Oshi.

Gdy w 1559 r. (2 rok ery Eiroku) Kenshin Uesugi przybył do regionu Kantō ród Narita poprzysiągł lojalność klanowi Uesugi. W 1561 (4 rok ery Eiroku) ówczesny właściciel zamku Oshi – Nagayasu Narita pomagał Kenshinowi Uesugi w przeprowadzeniu ataku na bardzo podobny zamek Odawara. Podczas ceremonii objęcia władzy przez Kenshina nad regionem Kantō (Kantō Kanrei), która odbywała się w świątyni Tsurugaoka Hachimangū, Nagayasu obraził Kenshina i został wydalony z jego świty. W 1574 r. (2 rok ery Tenshō) Kenshin Uesugi oblegał zamek Oshi, lecz nie był w stanie go zdobyć.

W 1590 r. (18 rok ery Taishō), podczas oblężenia Odawary, właściciel zamku Oshi – Ujinaga Narita brał udział w obronie swojej posiadłości. Spośród wasali i chłopów do obrony wystawił 3 tys. ludzi. Dowódcą armii Hideyoshiego Toyotomi odpowiedzialnym za atak na zamek Oshi był Mitsunari Ishida. Po zapoznaniu się z terenem z Maruhakayama Kofun (Sakitama Kofungun) postanowił podtopić zamek przy pomocy wody z pobliskiej rzeki Tone i wybudował w tym celu groblę długości 28 km, zwaną "Groblą Ishidy" (jap. 石田堤 Ishida tsutsumi)[2]. Ostatecznie zamek nie został podbity przez co budził wielki szacunek. Obrońcy zamku skapitulowali dopiero gdy doszła ich wieść o upadku zamku Odawara. Po tych wydarzeniach zamek został nazwany shinobi no uki shiro (jap. 忍の浮き城).

Według podań znaczącą rolę w obronie zamku odegrała córka Ujinagi Narita – Kai hime. Ten fakt wydają się potwierdzać dokumenty historyczne, nad którymi obecnie trwają badania.

Okres Edo[edytuj | edytuj kod]

Po przejęciu przez Ieyasu Tokugawę regionu Kantō zamek Oshi przypadł czwartemu synowi Ieyasu – Tadayoshi Matsudaira. Posiadłość stała się siedzibą władcy hanu Oshi. Roczna produkcja hanu wynosiła 100 000 koku. W erze Kan’ei zamek trafia w ręce rodu Abe. Następuje ekspansja i wytyczanie nowych granic posiadłości, która przybiera ostateczny kształt około roku 1702 (15 rok ery Genroku).

Zabudowania wokół zamku pełniły funkcję shukuby na bocznej odnodze nakasendō, a pobliska rzeka Tone była ważnym szlakiem transportu towarów, co przyczyniło się do rozwoju miasta. Od końca okresu Edo teren ten stał się osławionym obszarem produkcji tabi.

Okres od Meiji do Shōwa[edytuj | edytuj kod]

Podczas haihan chiken han Oshi został podzielony na dwa okręgi. Zamek został opuszczony i z biegiem czasu zniszczony. Na jego ruinach powstał publiczny park (Park Narita → Park Oshi).

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1949 roku w parku Oshi, na terenie wewnętrznego dziedzińca zamku wybudowano boisko baseballowe miasta Gyōda[3]. Następnie 17 lutego 1988 na terenie ruin otwarto skansen Gyōda, w którym znajdują się zrekonstruowane trzy wieże zamku. Nie zachowały się fundamenty frontu zamku i większości zabudowań, a dokumenty historyczne zawierały sprzeczne informacje odnośnie ich lokalizacji, przez co nie zostały one zrekonstruowane. Do dziś przetrwały szańce otaczające ruiny.

Powieści, których akcja rozgrywa się w zamku Oshi[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Do niedawna uważano, że za wybudowanie zamku odpowiedzialny był Chikayasu Narita, lecz dzięki badaniom z ostatnich lat znaleziono błąd w genealogii rodu Narita, który wskazuje na to, iż za budowę zamku odpowiedzialny jest dziadek Chikayasu – Shōtō.
  2. Przypuszcza się także, że Mitsunari Ishida nie mógł wydać rozkazu o budowie grobli ze względu na jego pozycję społeczną. Decyzje tego typu mogli wydawać jedynie bugyō.
  3. Raport miasta Gyōda wydanie z grudnia 2002 roku, strona 16 – Dzienniki Historyczne Gyōda (105): Historia Gyōda po wojnie (5): Od parku Ashi do boiska Gyōda (jap.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]