Zamek w Bełżycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Bełżycach
(nieistniejący)
Państwo  Polska
Miejscowość Bełżyce
Rozpoczęcie budowy ok. 1416
Pierwszy właściciel Spytek w Tarnowa
Kolejni właściciele

Pileccy herbu Leliwa

Położenie na mapie Bełżyc
Mapa konturowa Bełżyc, blisko centrum u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Bełżycach(nieistniejący)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Bełżycach(nieistniejący)”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Bełżycach(nieistniejący)”
Położenie na mapie powiatu lubelskiego
Mapa konturowa powiatu lubelskiego, po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Bełżycach(nieistniejący)”
Położenie na mapie gminy Bełżyce
Mapa konturowa gminy Bełżyce, blisko centrum na prawo u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Bełżycach(nieistniejący)”
Ziemia51°10′37″N 22°16′57″E/51,176944 22,282500

Zamek w Bełżycach został wybudowany w mieście Bełżyce prawdopodobnie ok. 1416 roku przez Spytka z Tarnowa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka w źródłach o Bełżycach pochodzi z 1349 r., natomiast rezydencję obronną (castriolum) Leliwitów-Tarnowskich wymienia dokument z 1416 r. Od 1446 roku należał do Pileckich herbu Leliwa. Wtedy też odbył się w zamku zjazd szlachty, na którym podjęto decyzję o wybraniu Kazimierza Jagiellończyka na króla Polski. W 1648 roku miasto i zamek zniszczyli Kozacy Chmielnickiego. Legenda mówi, że po tym wydarzeniu co noc z piwnic słychać jęki ludzi, którzy wtedy zginęli[1]. W końcu XVI wieku w zamku urządzono szkołę i zbór braci polskich. Na przełomie XVIII i XIX wieku zamek został opuszczony, a w 1829 roku rozebrano umocnienia i wzniesiono browar i gorzelnię. W czasie drugiej wojny światowej (1942 r.) został zaadaptowany na mleczarnię. Obecnie mieści się tam siedziba Fundacji Zamek Bełżyce[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Według opisu, zamek był murowany z kamienia i cegły, otynkowany i miał dwie kondygnacje. Posiadał kaplicę, mały skarbiec w baszcie i miał dobudowaną część z drewna z dwoma kominkami. W pobliżu zamku urządzony był ogród włoski z sadzawkami i drewnianą łaźnią. Cały kompleks był otoczony murem i wałem. Obecnie z zamku zachowała się tylko dolna część murów z kolebkowymi sklepieniami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dziennik Wschodni, W bełżyckiej mleczarni straszy, Dziennik Wschodni [dostęp 2021-03-30] (pol.).
  2. Fundacja Zamek Bełżyce [dostęp 2021-03-30] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków w Polsce. Warszawa: Arkady, 2012, s. 85-86. ISBN 978-83-213-4158-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]