Przejdź do zawartości

Zamek w Langeais

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Langeais
Symbol zabytku nr rej. PA00097795
Ilustracja
Państwo

 Francja

Miejscowość

Langeais

Inwestor

Fulko III Czarny

Rozpoczęcie budowy

X w.

Właściciel

Institut de France

Położenie na mapie Indre i Loara
Mapa konturowa Indre i Loara, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Langeais”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko centrum na lewo u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Langeais”
Położenie na mapie Regionu Centralnego-Doliny Loary
Mapa konturowa Regionu Centralnego-Doliny Loary, po lewej nieco na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Langeais”
Ziemia47°19′29,28″N 0°24′21,96″E/47,324800 0,406100
Strona internetowa

Zamek w Langeais (fr. Château de Langeais) – zamek położony w miejscowości Langeais we Francji, w departamencie Indre i Loara. Zaliczany do Zamków nad Loarą.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Zamek w Langeais został zbudowany w X wieku przez hrabiego Andegawenii, Fulko III Czarnego. Zamek pełnił wówczas rolę fortecy, chroniąc miasto Langeais przed intruzami.

Za czasów władania Ryszarda I Lwie Serce, fortyfikacje zamku zostały znacząco rozbudowane a zamek osiągnął status ważnego punktu obronnego. W 1206 roku Château de Langeais zostało odbite przez ówczesnego króla Francji, Filipa II Augusta. W czasie trwania wojny stuletniej zamek został całkowicie zniszczony przez wojska angielskie.

Zamek został odbudowany za czasów rządów króla Ludwika XI. Styl, w którym zamek został odbudowany, prezentuje jeden z najlepszych przykładów ówczesnej średniowiecznej architektury. Nowo zbudowany zamek posiada liczne wieże kominowe, co w owych czasach było dość powszechne w budynkach o podobnej strukturze.

Wielka sala zamkowa w Château de Langeais była miejscem ślubu oraz wesela Anny Bretońskiej z królem Francji, Karolem VIII Walezjuszem. Małżeństwo to zapoczątkowało permanentną unię pomiędzy Bretanią a Francją.

W 1886 roku zamek został kupiony przez Jacques’a Siegfrieda. Wówczas rozpoczęły się prace restauracyjne nad przywróceniem zamkowi dawnej świetności. W ramach programu restauracyjnego została odbudowana część oryginalna zamku, a także powiększono zbiory obrazów, rzeźb oraz innych przedmiotów dekoracyjnych wewnątrz budynku. Po zrealizowaniu części planów odbudowy Siegfried oddał zamek w ręce Instytutu Francuskiego, który jest jego właścicielem do dnia dzisiejszego.

Zamek w Langeais posiada status monument historique, dzięki czemu podlega ochronie przez Francuskie Ministerstwo Kultury.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Mesqui, Jean (1997). Chateaux-forts et fortifications en France. Paris: Flammarion, 493 pp. ISBN 2-08-012271-1.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]