Zamglenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Słońce prześwitujące przez cienką warstwę mgły w zimowy poranek w Albuquerque, Nowy Meksyk, USA.

Zamgleniezawiesina mikroskopijnych kropelek wody lub zwilżonych cząsteczek higroskopijnych w powietrzu przy powierzchni ziemi, powodująca obniżenie widzialności od 1 do 9 km.

Gdy powietrze jest czyste (pozbawione pyłów i kropelek wody), wyraźnie widać obiekty oddalone o kilkadziesiąt kilometrów, a niebo jest wyraźnie niebieskie. Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu rozpraszają światło, co ogranicza widoczność poprzez rozmycie szczegółów (konturów). Im zanieczyszczeń jest więcej, tym większe jest rozmycie szczegółów i mniejsza widzialność. Rozproszenie światła powoduje również zmniejszenie kontrastu i nasycenia kolorów, wskutek czego m.in. niebo traci niebieski kolor, stając się szare.

Obniżenie ciśnienia powietrza przy danej temperaturze powoduje zwiększone parowanie wody z kropelek zamglenia, w wyniku czego zmniejsza się zamglenie, a wzrasta widzialność. Jednak spadek ciśnienia spowoduje pogorszenie pogody w najbliższym czasie. Stąd w tradycji wiejskiej funkcjonuje przepowiednia pogody „Dobrze widać góry, będzie padać”.

Inaczej niż w przypadku mgły, podczas zamglenia zazwyczaj nie odczuwa się panującej wtedy niskiej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. Kropelki wody w zamgleniu są mniejsze niż w przypadku mgły lub maja mniejszą koncentrację, natomiast widoczność przy powierzchni ziemi jest większa.