Zapach (mechanika kwantowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy właściwości cząstek elementarnych. Zobacz też: zapach – właściwość substancji odbieranej za pomocą zmysłu węchu.
Struktura cząstki omega składająca się z trzech kwarków dziwnych (z ang. strange). Kwarki S mają ten sam zapach ale różne ładunki kolorowe
Mezon π+ (pion) złożony jest z kwarku u i antykwarku d. Pion jest najlżejszym mezonem. Rozpad naładowanych mezonów π odbywa się w oddziaływaniach słabych, prawie zawsze według schematu π+ → μ+νμ (powstaje antymion i neutrino mionowe)

Zapach – jedna z liczb kwantowych przypisywanych elementarnym fermionom materii - kwarkom i leptonom. Oczywiście nie ma on poza nazwą nic wspólnego z zapachami wyczuwanymi przez ludzi. Zapach jest zachowywany w oddziaływaniach silnych i elektromagnetycznych, nie jest natomiast zachowany w oddziaływaniach słabych. Oznacza to, że tylko w oddziaływaniach słabych może następować zmiana zapachu kwarków i leptonów.

Zapach można intuicyjnie utożsamić z rodzajem cząstki i z jej generacją. Przykładowo, elektron ma inny zapach od neutrina, inny od mionu i od kwarka. Kwark u ma inny zapach niż kwark d. Natomiast dwa kwarki u zawsze mają ten sam zapach, niezależnie od ładunku kolorowego.

W Modelu Standardowym (SM) większość tzw. procesów słabych (czyli zachodzących na skutek oddziaływań słabych) jest spowodowana wymianą naładowanych bozonów W± – stąd zmiana ładunku kwarków – lub wymianą neutralnego bozonu Z0. Struktura teorii jest taka, że każdy z kwarków emitujących lub absorbujących W± może przejść z bardzo różnymi amplitudami prawdopodobieństwa w każdy z trzech kwarków o odpowiednim ładunku elektrycznym. Zestaw tych 9 amplitud tworzy macierz Cabibbo-Kobayashiego-Maskawy.

Procesy słabe zachodzące ze zmianą zapachu są ważne w kontekście testowania przewidywań Modelu Standardowego oraz poszukiwania jego rozszerzeń. Procesy te na ogół zachodzą poprzez tzw. poprawki radiacyjne. Oznacza to, że przewidywania teoretyczne dotyczące zachodzenia tych procesów i jednoczesne badanie tych procesów w akceleratorach potencjalnie może dostarczyć informacji o oddziaływaniach kwarków i leptonów (a także bozonów przenoszących oddziaływania słabe) z nowymi cząstkami, których istnienie przewidywane jest przez modyfikacje (rozszerzenia) Modelu Standardowego (SM), takie jak na przykład Minimalny Supersymetryczny Model Standardowy (MSSM).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]