Zarodziec ruchliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zarodziec ruchliwy
Ilustracja
Trofozoity P. vivax, rozmaz krwi w barwieniu Giemsy
Systematyka
Domena eukarionty
Typ apikompleksy
Gromada Aconoidasida
Rząd Haemosporida
Rodzina Plasmodiidae
Rodzaj zarodziec
Gatunek zarodziec ruchliwy
Nazwa systematyczna
Plasmodium vivax
Grassi & Feletti 1890

Zarodziec ruchliwy (Plasmodium vivax) – pierwotniak należący do rodzaju Plasmodium, jeden z kilku gatunków, które wywołują malarię u ludzi.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

P. vivax jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem zarodźca.

Cykl życiowy[edytuj | edytuj kod]

Cykl życiowy Plasmodium spp..

Pokolenie bezpłciowe rozmnaża się w organizmie człowieka na drodze schizogoni, natomiast pokolenie płciowe rozmnaża się w organizmie samicy komara widliszka.

Samica komara wraz z ukłuciem wprowadza do krwi człowieka sporozoity, które następnie wnikają do wątroby, śledziony, szpiku kostnego i przewodów limfatycznych. Sporozoit przekształca się w schizont (jest to forma pierścieniowa), a ten dojrzewa i rozpada się na merozoity. Z merozoitów powstają makrogametocyty i mikrogametocyty. Gdy zainfekowany człowiek zostanie ponownie ugryziony przez komara, do jelita owada dostaną się makrogametocyty i mikrogametocyty. Mikrogametocyt przekształca się w 4-6 ruchliwych mikrogamet, natomiast makrogametocyt w jedną nieruchliwa makrogametę. Mikro i makrogameta łącza się i tworzą ruchliwą ookinę, która wnika pod nabłonek przedniej części jelita owada i przekształca się w oocystę. Oocysta po podziałach przekształca się w sporocystę, a ta w sporozoit.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Lekiem z wyboru w leczeniu malarii wywołanej przez Plasmodium vivax jest chlorochina. Na obszarach gdzie spotykane są szczepy P. vivax oporne na chlorochinę, lekiem pierwszego rzutu jest artesunat albo meflochina.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]