Zawieszenie komputera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zawieszenie się komputera (również zawieszenie systemu, potocznie zwis) – stan pracy komputera, w którym wizualnie sprawia wrażenie normalnej pracy (wyświetla obraz nie sygnalizujący problemów), jednak nie reaguje na działania użytkownika i nie odpowiada przez połączenia sieciowe.

Przyczyny zawieszenia to najczęściej błędy w oprogramowaniu (np. program po "spreparowanej" operacji, może wykonywać nieskończoną pętlę) i przeciążenie systemu (np. atak typu DoS), ale również uszkodzenia (awarie) podzespołów komputera lub ich przegrzanie. W zależności od przyczyny zawieszenia, architektury komputera i budowy systemu operacyjnego zawieszenie może być tymczasowe (po jakimś czasie komputer powraca do normalnej pracy - zaczyna reagować na działania użytkownika i odpowiadać przez połączenia sieciowe) lub trwałe (w „rozsądnym czasie” nie powraca do normalnej pracy).

Czasami w systemach pojawiają się błędy krytyczne, wyświetlające komunikat o problemie z komputerem i kończące jego pracę. Błędy krytyczne nie są zawieszeniem systemu, ale od czasu, gdy w Microsoft Windows pojawiły się komunikaty BSOD coraz większa rzesza użytkowników komputerów zaczęła nazywać błędy krytyczne zawieszeniem systemu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]