Zawisak powojowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zawisak powojowiec
Agrius convolvuli
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Zawisak powojowiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

zawisakowate

Rodzaj

Agrius

Gatunek

zawisak powojowiec

Zasięg występowania
Mapa występowania

     występuje całorocznie

     migrujący

Zawisak powojowiec (Agrius convolvuli) – ćma z rodziny zawisakowatych, wcześniej zaliczany do rodzaju Herse.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Motyl gęsto pokryty szarymi włoskami. Na tułowiu ułożone koncentryczne, podkowiaste plamy, najbardziej zewnętrzna siwa, bardziej wewnętrzna ciemna. Centralna plama barwy pośredniej, w kształcie dzwonu z pomarańczową plamką na szczycie i dwoma siwo-niebiesko-czarnymi plamkami w podstawie. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony, niemniej istnieje – samce zwykle są nieco ciemniej ubarwione i mniejsze niż samice. Czułki jednolicie jasnoszare, obłe, zakończone cienkim biczykiem. U samic mają 11–16 mm dł., u samców 18–20 mm. Ponadto samiec po stronie brzusznej pierwszego segmentu odwłoka ma gruczoły zapachowe i intensywnie pachnie piżmem. Ssawka zwinięta w trąbkę, sprężysta i dość mocna, o zmiennej długości, przeciętnie ma 9–10 cm. Skrzydła o rozpiętości od 90 aż do 130 mm[1], szare z ciemniejszymi powierzchniami i nieregularnymi, zygzakowatymi liniami. Tylna para jaśniej i regularniej ubarwiona niż przednia. Ze złożonymi skrzydłami owad przypomina zawisaka tawulca. Odwłok gruby ze stopniowo tracącymi intensywność różowymi i czarnymi paskami, rozmieszczonymi po prawej i lewej stronie szerokiego, szarego pasa, ciągnącego się środkiem, na całej długości. Między pierwszymi czarnymi i różowymi plamami wyraźne, duże białe plamy, dalej biel jest słabo zaznaczona.

Odmiany[edytuj | edytuj kod]

Ubarwienie motyla od spodu

Odwłok u formy Agrius convolvuli v. pseudoconvolvuli zamiast różowych ma plamy żółte a u formy Agrius convolvuli v. aksuensis występującej w Pamirze i Thianshan białe. Typowa forma, zwłaszcza w zachodniej Europie może być mylona z zalatującym z Ameryki Środkowej Agrius cingulata mającym odwłok i tylne skrzydła w intensywnie karminowe plamy. Forma Agrius convolvuli v. pseudoconvolvuli może być mylona z amerykańskim zawisakiem tytoniowym (Manduca sexta) wprawdzie mającym odwłok w żółte plamy, lecz inne ubarwienie tułowia i skrzydeł gdzie zamiast koloru siwego dominują brązy.

Gatunki mylone

Etologia[edytuj | edytuj kod]

Pobieranie pokarmu przez ssawkę

Motyl chętnie podróżuje. Zwykle porusza się z prędkością 50 km/h, ale może osiągać 100 km/h, co przy sprzyjającej pogodzie i wiatrach pozwala pokonywać imponujące odległości. Występuje w Europie, północnej Afryce, Azji, a nawet w Australii[2]. Wyjątkowo spotyka się go na Nowej Zelandii, Tasmanii, Sachalinie oraz na Islandii. Na krańcach występowania zwykle nie jest w stanie przebyć całego cyklu rozwojowego. Postacie dorosłe dzień spędzają w ukryciu, w miejscach gdzie ich barwa nie kontrastuje z tłem, na ziemi, na pniach, kamieniach itp. W nocy latają i najintensywniej odżywiają się do północy, w locie ssąc nektar z kielichowatych kwiatów powoju, powojnika, petunii, lilii, tytoniu, floksów, dziwaczków, itp.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Gąsienica – głowa po prawej stronie

W Europie Środkowej pierwsze pokolenie postaci dorosłych pojawia się od maja do czerwca. Do rozmnażania motyle przystępują po intensywnym odżywianiu (w drugiej połowie nocy). Samica składa ok. 1000 jaj o średnicy ok. 1 mm. Gąsienice osiągają około 12–12,5 cm długości i należą do największych w Europie (podobną wielkość mają gąsienice zmierzchnicy trupiej główki). Mają zmienne ubarwienie, zielono, żółto, pomarańczowo, brązowe z ciemniejszymi skośnymi pasami na przekątnej segmentu, spód ciała białawy a do tego z boku, na każdym segmencie czarną plamę. Z tyłu, na grzbiecie znajduje się ciemno zabarwiony, odstraszający lecz w rzeczywistości niegroźny wyrostek. Gąsienice żywią się liśćmi powoju polnego, kielisznika zaroślowego i różnych kwiatów ozdobnych. Na południu chętnie objadają także liście batatu oraz różnych roślin strączkowych. Gąsienice od lipca do września intensywnie odżywiają się nocami, dnie spędzając w ukryciu. Po osiągnięciu odpowiedniej wielkości, już od sierpnia, wędrują w poszukiwaniu miejsca do przeobrażenia. W pulchnej ziemi kopią jamkę wielkości kurzego jaja i w ciągu 10–14 dni przekształcają się w czerwonobrązową poczwarkę z charakterystycznym ryjkiem w którym mieści się ssawka. Tylko gąsienice, którym najwcześniej uda się przepoczwarczyć mają szanse przekształcić się w motyle i odlecieć na południe. Od połowy sierpnia do połowy października pojawiają się osobniki drugiego pokolenia. Spośród nich przeżyją tylko te które udadzą się na południe. Poczwarki z których nie zdążyły wyjść motyle giną w ciągu zimy. Jak się zdaje centrum ekspansji tego gatunku są północna Afryka oraz Półwysep Indyjski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zawisak powojowiec (Agrius convolvuli). muzeumtomaszow.pl, 7 września 2018. [dostęp 2021-08-22].
  2. Zawisak powojowiec. medianauka.pl. [dostęp 2021-08-22].