Zazdrość i medycyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy powieści. Zobacz też: Zazdrość i medycyna (film).
Zazdrość i medycyna
Autor Michał Choromański
Typ utworu powieść psychologiczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Warszawa
Język polski
Data wydania 1933
Wydawca Gebethner i Wolff

Zazdrość i medycyna – druga powieść Michała Choromańskiego wydana w 1933 roku w warszawskim wydawnictwie „Gebethner i Wolff”, dedykowana Rafałowi Malczewskiemu.

Jej akcja rozgrywa się w nieokreślonym mieście, obejmuje jeden tydzień i osnuta jest wokół chorobliwych rozterek bogatego przemysłowca Widmara, podejrzewającego swą żonę o romans z miejscowym chirurgiem Tamtenem. Utwór stanowiący dociekliwe psychoanalityczne studium erotycznych stosunków męsko-damskich, zawiera pierwiastki mizoginiczne[1]. Początek powieści stanowi opis finalnego zdarzenia, z następującym przejściem do szerokiej retrospekcji, przedstawiającej w szczegółach wypadki stopniowo wyjaśniające całą intrygę. W ich opisywaniu pojawiają się też ujęcia symultaniczne.

Uhonorowana Nagrodą Młodych Polskiej Akademii Literatury, powieść zyskała znaczną popularność czytelniczą, głównie dzięki stworzeniu w niej aury sensacji i niesamowitości, a także poprzez wprowadzony wątek medyczny, naturalistycznie ukazujący pracę personelu w miejskim Szpitalu Wszystkich Świętych. W ciągu kilkunastu lat przełożono ją na 18 języków (m.in. włoski, węgierski, portugalski, rumuński, serbski, szwedzki, estoński)[2].

Zekranizowana została pod tym samym tytułem przez Janusza Majewskiego w 1973.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zob. Marek Lubański: Mizoginizm po polsku, czyli raz jeszcze o tożsamości kobiety w twórczości Michała Choromańskiego (na przykładzie „Zazdrości i medycyny”). W Tożsamość kobiet w Polsce. T 2: W 20 i 22 wieku. Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 2016, s. 53-65.
  2. Por. Notka wydawnicza do edycji 1984.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Choromański: Zazdrość i medycyna. Wyd. 7. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1984, seria: Dzieła wybrane Michała Choromańskiego. ISBN 83-210-0406-7.
  • Jerzy Kwiatkowski: Dwudziestolecie międzywojenne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003. ISBN 83-01-13851-3.