Zbigniew Szydło

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zbigniew Szydło (ur. w 1949 w Londynie) – nauczyciel i popularyzator chemii w Wielkiej Brytanii, zajmujący się historią alchemii, a zwłaszcza osobą Michała Sędziwoja.

Zbigniew Szydło jest dzieckiem polskich emigrantów. Jest absolwentem Latymer Upper School, Hammersmith, Imperial College i University College London. Uzyskał stopień bakałarza inżynierii chemicznej, magistra BHP oraz doktora historii i filozofii nauki. Od 1975 roku uczy chemii w Highgate School w Londynie.

Kilkukrotnie jeździł z odczytami popularnonaukowymi, ilustrowanymi replikami eksperymentów opisanych przez Sędziwoja, a także eksperymentami własnego pomysłu, które zostały zauważone w brytyjskich mediach. M.in. prowadził swoje pokazy i wykłady na Uniwersytecie Cambridge[1], Durham University[2], University College London[3] i Royal Institution[4]. Według relacji mediów na jego wykłady przychodzi nawet do 350 osób[5].

Kilkukrotnie występował też w popularnych serialach telewizyjnych, gdzie grał krótkie rólki: nauczyciel chemii w That'll Teach 'em (Channel 4, 2006)[6] i Sorcerer's Apprentice (CBBC, 2007)[7], historyk nauki w Absolute Zero (BBC4, 2007)[8] i jako chemik w Generals at War (National Geographic, 2009).

Zbigniew Szydło jest autorem jednej książki, "Water that does not wet hands: The Alchemy of Michael Sendivogius", przetłumaczonym na język polski pt. Woda, która nie moczy rąk. Alchemia Michała Sędziwoja[9], oraz współautorem jednej publikacji popularnonaukowej[10]. W obu tych pracach dowodzi tezy, że Michał Sędziwoj jako pierwszy odkrył istnienie tlenu.

Przypisy