Przejdź do zawartości

Zbiornik zaporowy Alqueva

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbiornik zaporowy Alqueva
Albufeira de Alqueva
Ilustracja
Państwo

 Portugalia

Rzeka

Gwadiana

Data uruchomienia

2002

Pojemność całkowita

4 150 mln m³

Wysokość lustra wody

152 m n.p.m.

Powierzchnia

~250 km²

Funkcja

zbiornik zaporowy

Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Zbiornik zaporowy Alqueva”
38°12′56″N 7°29′19″W/38,215530 -7,488560
Zbiornik Alqueva widziany z Kosmosu, z wysokości 378 km

Zbiornik zaporowy Alqueva (port. Albufeira de Alqueva) – sztuczny zbiornik wodny w południowej Portugalii, powstały przez przegrodzenie rzeki Gwadiana zaporą Alqueva. Przy powierzchni ok. 250 km² uznawany jest za największy sztuczny zbiornik wodny w Unii Europejskiej zarówno co do powierzchni jak i objętości zgromadzonej w nim wody (według niektórych źródeł w całej Europie[1]).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plany budowy zapory z elektrownią wodną i dużego zbiornika wodnego, stanowiącego rezerwuar wody dla suchego regionu Alentejo powstały już w latach 50. XX w. za rządów António de Oliveiry Salazara, kiedy to opracowano pierwsze studium wykonalności takiego projektu. W 1968 r. podpisana została hiszpańsko-portugalska umowa o wykorzystaniu wspólnych wód. Dopiero jednak po „rewolucji goździków” portugalska rada ministrów zaaprobowała projekt, którego realizacja (stworzenie infrastruktury budowy i przygotowanie terenu) ruszyła w 1976 r. Dwa lata później prace zostały przerwane i zostały wznowione dopiero w 1993 r., za rządów Cavaco Silvy. Wtedy to decyzją rządu portugalskiego powstała specjalna komisja ds. budowy zapory Alqueva (port. Comissão Instaladora da Empresa de Alqueva, CIEA). Prace budowlane wznowiono w 1995 r.

Napełnianie zbiornika rozpoczęto po ukończeniu budowy zapory w 2002 r. W dniu 1 stycznia 2010 r. poziom wody w zbiorniku Alqueva wyniósł 150,17 m n.p.m., co odpowiada 91 procentom jego maksymalnej pojemności. 12 stycznia poziom wody osiągnął 152,0 m n.p.m., tj. jeden metr poniżej maksymalnego poziomu przewidzianego na wypadek powodzi, dla którego zbiornik jest przygotowany. Odpowiada to objętości zmagazynowanej wody wynoszącej 4 150 milionów m³.

Rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Na jeziorze dozwolone jest pływanie łodziami motorowymi (prywatnymi; do 7 metrów długości i mocy silnika 150 KM) oraz żaglówkami (prywatnymi; do 7 metrów długości). Dozwolona są także pływanie, windsurfing i wędkarstwo. Jazda na skuterach wodnych i parasailing są zabronione.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie (2022 r.) na powierzchni zbiornika Alqueva powstaje największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie. Projekt jest częścią strategii dynamicznego odejścia od importowanego gazu i kolejnym krokiem w kierunku neutralności klimatycznej[2]. Pływające panele mają produkować energię ok. 4 MW, wystarczającą do zasilania 1500 okolicznych gospodarstw domowych i być tańszą alternatywą dla urządzeń opartych o paliwa kopalne. Unosząca się na wodach zbiornika Alqueva instalacja ma składać się z 12 000 paneli fotowoltaicznych, o łącznej powierzchni równej powierzchni czterech boisk piłkarskich, które będą produkować 7,0 - 7,5 GWh energii elektrycznej rocznie. Instalację będą wspierać akumulatory litowo-jonowe o pojemności 2 GWh, magazynujące nadwyżki energii[3]. Największa wyspa fotowoltaiczna zacznie pracować już w lipcu 2022 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historyczne krainy [online], magiczna-portugaila.uchwycone-chwile.pl [zarchiwizowane z adresu 2016-03-26] (ang.).
  2. Gabriela Adamczyk: Powstaje największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie, 11-05-2022 [w:] portal Onet.pl [1]
  3. Painéis Solares flutuantes [2]