Motorówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Motorowa łódź policyjna Airboat PZ-01 Carpathia
Łódź motorowa piratów somalijskich

Łódź motorowa (potocznie motorówka) – mała jednostka pływająca napędzana silnikiem spalinowym, przeznaczona do uprawiania żeglugi po wodach śródlądowych i morskich wodach przybrzeżnych[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Motorówki są wykorzystywane do różnych zadań, począwszy od sportu i rekreacji, po działania wojenne. Zgodnie z przepisami Polskiego Rejestru Statków, przepisy klasyfikacji i budowy łodzi motorowych mają zastosowanie do śródlądowych łodzi motorowych o długości kadłuba mniejszej niż 20 metrów oraz do przybrzeżnych łodzi motorowych o długości kadłuba nie większej niż 15 metrów, niezależnie od ich przeznaczenia, z wyłączeniem łodzi przewożących więcej niż 12 pasażerów oraz holowników, pchaczy i lodołamaczy, które są klasyfikowane jako statki lub statki śródlądowe[1]. Z kolei jednostki o napędzie motorowym przystosowane do żeglugi morskiej, przeznaczone do celów rekreacyjnych lub turystycznych, są klasyfikowane jako jachty motorowe[2].

Łódź motorowa może posiadać pokład ciągły, częściowy lub nie posiadać pokładu, być napędzana silnikiem spalinowym (wysokoprężnym lub benzynowym) wbudowanym na stałe lub przyczepnym, a także silnikiem elektrycznym[1]. Kadłub łodzi może być konstrukcją sztywną, wykonaną z laminatu, drewna, stali, stopu aluminium lub konstrukcją hybrydową[1]. Łodzie motorowe mogą być wypornościowe lub ślizgowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]