Przejdź do zawartości

Łużnianka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Zborowianka)
Łużnianka
Ilustracja
Łużnianka w Łużnej
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Potok
Długość 16,6 km
Powierzchnia zlewni

56 km²

Źródło
Miejsce Moszczenica
Wysokość

340 n.p.m.

Współrzędne

49°42′34″N 21°05′33″E/49,709444 21,092500

Ujście
Recypient Biała
Miejsce

Zborowice

Wysokość

246,8 n.p.m.

Współrzędne

49°46′16″N 20°57′59″E/49,771111 20,966389

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Łużnianka (Łużnianeczka, Bieśnianka, Zborowianka[2]) – potok przepływający przez powiaty gorlicki i tarnowski w województwie małopolskim.

Źródła potoku znajdują się w Moszczenicy (gm. Moszczenica). Następnie ciek przepływa przez Łużną, Biesną (gm. Łużna), Sędziszową (gm. Bobowa) i Zborowice (gm. Ciężkowice), gdzie uchodzi do Białej. Należy do zlewiska Morza Bałtyckiego dorzecza Wisły[3][4]. Potok ma 16,6 km długości, powierzchnia jego zlewni wynosi 56 km²[5].

Potok nosi różne nazwy: Łużnianka lub Łużnianeczka od źródła do ujścia Szalówki, Bieśnianka w środkowym biegu i Zborowianka od granicy gmin Ciężkowice i Bobowa do ujścia do Białej[6].

Dopływy

[edytuj | edytuj kod]

Główne dopływy to: Perkówka, Szalówka, Wolski Potok, Potok Bieśniański, Kicunki, Potok Pogwizdowski, Potok Tłoczny, Wesoły, Potok Wiatrowski[1].

Ekologia i fauna

[edytuj | edytuj kod]

W typologii rybackiej Łużnianka należy do krainy pstrąga. W połowach dominuje pstrąg potokowy[7]. Podczas badań potoku w Zborowicach w 2008 nie stwierdzono eutrofizacji[8].

Potok po większych opadach wylewa doprowadzając do podtopień i powodzi[9].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]