Moszczenica (powiat gorlicki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Moszczenica w innych znaczeniach tej nazwy.
Artykuł 49°43′17″N 21°6′32″E
- błąd 39 m
WD 49°43'0.1"N, 21°6'0.0"E
- błąd 14 m
Odległość 874 m
Moszczenica
wieś
Ilustracja
Budynek starej plebanii, obecnie Dom Młodzieży im. abpa Leona Wałęgi
Państwo  Polska
Województwo  małopolskie
Powiat gorlicki
Gmina Moszczenica
Strefa numeracyjna 18
Kod pocztowy 38-321[1]
Tablice rejestracyjne KGR
SIMC 0450230
Położenie na mapie gminy Moszczenica
Mapa konturowa gminy Moszczenica, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Moszczenica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Moszczenica”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Moszczenica”
Położenie na mapie powiatu gorlickiego
Mapa konturowa powiatu gorlickiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Moszczenica”
Ziemia49°43′17″N 21°06′32″E/49,721389 21,108889
Nowy kościół
Remiza OSP

Moszczenicawieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Moszczenica.

Pod względem geograficznym znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim, w dolinie potoku Moszczanka i na okolicznych wzniesieniach tego pogórza[2].

Integralne części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Moszczenica[3][4]
części wsi Berdechów, Dobkówka, Dół, Góra, Górka, Granice, Granice od Grabia, Granice od Sitnicy, Kamieniec, Kociany, Koło Panienki, Krakowskie, Krzyżówka, Moskalówki, Poddaństwo, Pod Dębem, Pod Sitnicą, Potoki, Sperkówka, Średnie, Wiatrówki, Zagrody

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki osadnictwa[edytuj | edytuj kod]

Ślady kultury ludzkiej na terenie ziemi bieckiej pochodzą z okresu neolitu, ok. 1700 r. p.n.e. Najstarsza ludność z tego okresu pozostawiła po sobie liczne narzędzia krzemienne i kamienne, znalezione nad rzeką Ropą w Bieczu, Gorlicach i okolicach. Osadnictwo na tym terenie skupiało się wokół rzeki Ropy. W XIV wieku rozwinęła się kolonizacja niemiecka lokująca wsie na prawie niemieckim (magdeburskim). Wtedy też założono ok. 1348 Moszczenicę i wiele innych. W sumie na terenie kasztelanii bieckiej w XIV wieku powstało 57 osad.

Lokowanie wsi[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość została założona w czasach króla Kazimierza Wielkiego przez Jana Herberta w 1348, na prawie niemieckim (magdeburskim). Położona na Pogórzu Ciężkowickim w malowniczej dolinie rzeczki Moszczanki. Niegdyś wchodziła w skład niegrodowego starostwa libuskiego. Jeszcze przed założeniem wsi, na jej dolnym terenie zamieszkiwali osadnicy, którzy przybyli na te ziemie w XII i XIII wieku. Większa część ludności została jednak wymordowana lub wzięta do niewoli (jasyr) przez Tatarów.

Fakt wcześniejszego zamieszkiwania na tych terenach podkreśla również akt lokacyjny „wszystkie dotychczasowe prawa polskie zostają zniesione i zastąpione prawem niemieckim”.

23 czerwca 1348 król Kazimierz Wielki wydał dokument lokacyjny na założenie wsi nad rzeką Moszczenycza. Oryginał tego dokumentu jest nieznany, a kopia pochodzi z wpisu do ksiąg grodzkich bieckich dokonanego dwieście lat później (31 sierpnia 1584), roku według transumptu królowej Jadwigi w Krakowie z 16 marca 1399.

Obszar nowo lokowanej wsi był stosunkowo duży i wynosił 80 łanów (jeden łan frankoński to 43,5 morgi, czyli 24,48 hektary). Jako, że wieś zlokalizowano w dolinie rzeki na terenach równinnych, jej obszar podzielono na pasy ciągnące się od rzeki lub drogi do granicy wsi albo lasu. Był to tzw. układ łanowy, którego pozostałości możemy jeszcze dziś zaobserwować.

Rozwój osadnictwa[edytuj | edytuj kod]

Osadnictwo rozwijało się powoli, gdyż konieczne było karczowanie lasów. Zwykle proces ten postępował od ujścia w górę rzek i potoków. Stąd możemy przyjąć, że górna część Moszczenicy jest późniejsza od dolnej. Prawdopodobnie to osadnicy pochodzenia niemieckiego karczowali teren pod uprawę i dlatego górna część Moszczenicy (wcześniejsza) nazywana jest często w dokumentach niemiecką, a dolna (późniejsza) – polską.

Ludność nowo założonej wsi składała się z grupy osób pochodzenia polskiego i niemieckiego, Mogą o tym świadczyć na przykład rozpowszechnione w Moszczenicy Górnej nazwiska: Niemiec i Brach. W lutym 1846, podobnie jak w sąsiednich miejscowościach, doszło ze strony chłopów do krwawych napaści na dwory. Wydarzenia te przeszły do historii jako rzeź galicyjska. W 1847 nastąpiła klęska głodu, a później epidemie, w wyniku których w przeciągu dwóch lat zmarło w Moszczenicy prawie tysiąc osób.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[5]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Moszczenica a propaganda PRL[edytuj | edytuj kod]

W 2007, na drugiej płycie (lata 50.) z cyklu „Propaganda PRL”, ukazującego życie codzienne w czasach komunizmu, pojawił się film krótkometrażowy pt. „Kobiety z Moszczenicy”, nagrany przez Polską Kronikę Filmową w 1950 z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Zaczyna się on od ukazania kobiet, śpieszących się na zebranie koła gospodyń wiejskich gromady Moszczenica. Następne ujęcie prowadzi do środka świetlicy, gdzie z okazji Dnia Kobiet przemawia ówczesna przewodnicząca, Kunegunda Jemiołowa. Później poszczególne mieszkanki deklarują z okazji swojego święta dodatkowe zobowiązania produkcyjne. Na taśmie pokazano jak Julia Bożek wypowiada swoje zobowiązanie (tu głos lektora cichnie, a słychać kobiece wiwaty), Stanisława Repeć deklaruje 1000 dodatkowych jaj, a Wiktoria Garnuch obiecuje założyć hodowlę czerwonego bydła. Film kończy się entuzjastycznym podpisywaniem deklaracji przez kobiety i podziwem dla ich przedsiębiorczości.

Odkrycie pozostałości średniowiecznego kościoła[edytuj | edytuj kod]

W 2009 podczas prac przy budowie kanalizacji odkryto pozostałości kościoła pod wezwaniem Matki Bożej, Koronacji Chrystusa oraz Świętych Szymona i Judy Tadeusza, pochodzące z połowy XIV wieku[6].

Znani mieszkańcy wsi[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 796 [dostęp 2020-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  2. Pogórze Ciężkowickie. Mapa 1: 50 000. Kraków: Compass, 2005. ISBN 83-89165-37-6.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015].
  5. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie. 2020-09-30.
  6. Halina Gajda: Moszczenica: ludzkie szczątki i fundamenty kościoła (pol.). gazetakrakowska.pl, 24.07.2009. [dostęp 2009-08-01].