Zdobycie Aszur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdobycie Aszur
Upadek państwa asyryjskiego
Ilustracja
Aszur
Czas

614 p.n.e.

Miejsce

Aszur

Terytorium

Północna Mezopotamia

Wynik

Zdobycie starej stolicy Asyrii

Strony konfliktu
Asyria Medowie
Dowódcy
nieznani Kyaksares
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Zdobycie Aszur – starcie zbrojne, które miało miejsce w 614 r. p.n.e. Zdobycie miasta Aszur przez wojska medyjskie pod dowództwem króla Kyaksaresa zapoczątkowało serię porażek Asyryjczyków, które zakończyły się ostatecznym upadkiem państwa. Samo miasto zostało gruntownie zniszczone i nie odzyskało więcej swojego znaczenia.

Pierwszy atak[edytuj | edytuj kod]

Dawna stolica Asyrii Aszur po śmierci Aszurbanipala znalazła się pod rządami jego syna Sin-szar-iszkuna. Jak informuje Kronika babilońska w 615 r. p.n.e. nastąpił pierwszy atak Babilończyków pod dowództwem Nabopolassara na miasto:

Jedenastego roku [615-614]: Król Akkadu (tj. król Babilonu Nabopolassar) zebrał swoją armię, pomaszerował wzdłuż brzegu Tygrysu i w miesiącu ajaru on rozłożył obóz naprzeciwko Aszur. Na dniu miesiąca simanu zorganizował atak na miasto, ale go nie zdobył. Król Asyrii zebrał swoją armię, odepchnął króla Akkadu od Aszur i pomaszerował za nim do Tikritu, miasta na brzegu Tygrysu. Król Akkadu swoją armię umieścił w fortecy Takrit. Król Asyrii i jego armia rozłożyli się naprzeciw armii króla Akkad, który został okrążony w Takricie i toczyli walki przez dziesięć dni. Ale król Asyrii nie zdobył miasta. Natomiast armia króla Akkadu, który został zamknięty w fortecy, zadała główną klęskę Asyrii. Król Asyrii i jego armia rozpoczęli odwrót i wrócili do domu.

Upadek miasta[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało zdobyte w wyniku szybkiego ataku wojsk medyjskich w 614 r. p. n.e. Oblężenie nie trwało długo, dlatego Asyryjczycy nie mogli zorganizować na czas odsieczy:

Dwunastego roku [614-613]: W miesiącu âbu Medowie, gdy zmierzali przeciwko Niniwie, pośpiesznie zawładnęli Tarbisu, miastem w okręgu Niniwy. Poszli wzdłuż Tygrysu i rozłożyli się naprzeciw Aszur. Stoczyli bitwę przeciw miastu i zniszczyli je. Dokonali wielkich strat w ludziach, pojmali ich a (miasto) splądrowali. Król Akkadu i jego armia, która poszła, by pomóc Medom, nie dotarła na bitwę w samą porę. Miasto zostało wzięte. Król Akkadu i Kyaksares, król Medów spotkali się w mieście i razem zawarli porozumienie. Później, Kyaksares i jego armia udała się do domu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotrowicz Ludwik, Upadek Asyrii w świetle nowo odkrytej kroniki babilońskiej, Kraków 1928.