Zdobycie Rzymu przez Wandalów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zdobycia Rzymu w 455 roku. Zobacz też: inne przypadki zajęcia miasta.
Zdobycie Rzymu przez Wandalów
upadek Cesarstwa Rzymskiego
ilustracja
Czas 2 czerwca 455
Miejsce Rzym
Wynik zdobycie i splądrowanie miasta
Strony konfliktu
Cesarstwo Rzymskie Wandalowie
Dowódcy
papież Leon I Genzeryk
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
41°54′00,0000″N 12°30′00,0000″E/41,900000 12,500000

Zdobycie Rzymu przez Wandalów – zajęcie miasta w roku 455.

Tło[edytuj | edytuj kod]

W marcu 455 roku cesarzem rzymskim został Petroniusz Maksymus, który zmusił do małżeństwa wdowę po zamordowanym Walentynianie III, obiecaną zaś Hunerykowi, synowi Genzeryka, Eudokię wydał za swojego syna, Palladiusza. Decyzje te wywołały niezadowolenie ludności kraju, a dla Genzeryka były pretekstem do wypowiedzenia cesarzowi wojny.

Przebieg walk[edytuj | edytuj kod]

W maju Genzeryk zebrał znaczne siły i przeprawił się do Italii. Po wylądowaniu u ujścia Tybru Wandalowie ruszyli na Rzym, w którym doszło do wybuchu paniki. Uchodzącego z miasta Petroniusza pochwycił wrogi mu tłum, który zmasakrował cesarza, wyrzucając jego szczątki do Tybru.

Dnia 2 czerwca Wandalowie wkroczyli do Rzymu nie napotykając oporu. Po spotkaniu z papieżem Leonem I Wielkim, Genzeryk zgodził się na oszczędzenie miejscowej ludności[1]. Podczas dwutygodniowego pobytu w mieście, Wandalowie systematycznie i całkowicie ograbili byłą stolicę rozpadającego się imperium. Zabrali ze sobą licznych jeńców, w tym kobiety z rodziny cesarskiej, jak Eudoksję, Eudokię i Placydię, a także wykwalifikowanych metalurgów, inżynierów, budowniczych i urzędników, których Genzeryk zamierzał sam zatrudnić w swych afrykańskich włościach. Olbrzymie łupy załadował na okręty i skierował się do stolicy swego państwa, Kartaginy[1].

Skutki[edytuj | edytuj kod]

Ogołocony z bogactw przez Wandalów (stąd wandalizm) Rzym zaczął podupadać, a życie w Italii zostało zdezorganizowane[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b J.Vogt, Upadek Rzymu, s.233.
  2. T.Manteuffel, Historia powszechna..., s.45.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Manteuffel: Historia powszechna: Średniowiecze. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1978.
  • Joseph Vogt: Upadek Rzymu. Przełożył: Adam Łukaszewicz. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1993. ISBN 83-06-02312-9.