Zgromadzenie Ustawodawcze Australii Zachodniej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zgromadzenie Ustawodawcze Australii Zachodniej
Państwo  Australia
Stan  Australia Zachodnia
Rodzaj izba niższa parlamentu stanowego
Rok założenia 1890
Kierownictwo
Spiker Grant Woodhams
Struktura
Liczba członków 59
Stowarzyszenia polityczne ALP (26)
LPA (24)
NPA (5)
niezależni (5)
Ordynacja ordynacja preferencyjna
Ostatnie wybory 6 września 2008
Siedziba
Gmach Parlamentu Australii Zachodniej w Perth
Australia Zachodnia
Godło Australii Zachodniej
Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Australia Zachodnia

Zgromadzenie Ustawodawcze Australii Zachodniej (ang. Western Australian Legislative Assembly) – izba niższa parlamentu stanowego Australii Zachodniej. Składa się z 59 członków wybieranych na czteroletnią kadencję w jednomandatowych okręgach wyborczych, z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej[1]. Podobnie jak we wszystkich wyborach organizowanych w Australii, głosowanie jest obowiązkowe.

Zgromadzenie powstało w 1890, z chwilą uzyskania przez Australię Zachodnią autonomii w ramach Imperium Brytyjskiego. Początkowo w przy głosowaniu stosowano cenzusy płci i posiadania ziemi. W 1893 prawo do udziału w wyborach rozszerzono na wszystkich mężczyzn z wyjątkiem Aborygenów, a w 1899 przyznano je także kobietom.

Przywódca frakcji posiadającej najwięcej miejsc w Zgromadzeniu jest zwyczajowo mianowany przez gubernatora premierem stanu. W obecnej kadencji (2008-2012) żadna z partii nie ma wyraźnej większości. Choć najwięcej miejsc w Zgromadzeniu zdobyła Australijska Partia Pracy, mniejszościowy rząd stanowy tworzy Liberalna Partia Australii, popierana przez Narodową Partię Australii i deputowanych niezrzeszonych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]