Zielonka (Góry Stołowe)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zielonka
Państwo  Polska
 Czechy
Położenie Teplice nad Metují
Pasmo Sudety,
Góry Stołowe,
Zawory
Wysokość 701 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Zielonka
Zielonka
Ziemia50°39′38,80″N 16°06′01,21″E/50,660778 16,100336

Zielonka 701 m n.p.m. - wzniesienie graniczne w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w paśmie Zaworów.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Zaworów na granicy polsko-czeskiej, około 2,4 km na południowy wschód od centrum miejscowości Chełmsko Śląskie.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o niewyraźnym, słabo wyniesionym wierzchołku ponad płaską szeroko rozciągniętą południkowo krótką wierzchowinę szczytową. Wznosi się na granicy polsko-czeskiej, w niewielkiej odległości na północ od wzniesienia Strážnice, jako wyższa, słabo uwypuklona kulminacja w granicznym grzbiecie, ciągnącym się w kierunku południowym równolegle do granicy. Wzniesienie ma postać krótkiego płaskiego stoliwa, o dość stromo opadającym wschodnim i zachodnim zboczu. Zbocze południowe prawie o niewidocznym spadku, niezauważalnie przechodzi w zbocza sąsiedniego wzniesienia Strážnice, niższego o 5 m. Północne zbocze szerokim pasem granicznego grzbietu łagodnie opada się w stronę Przełęczy Strażnicze Naroże. Najwyższy punkt wzniesienia położony jest na granicy polsko-czeskiej.

Wzniesienie zbudowane jest z górnokredowych piaskowców ciosowych.

Płaski szczyt stoliwa oraz zbocza porośnięte są lasem świerkowym, podnóże wzniesienia równolegle do grzbietu po polskiej stronie zajmują łąki i pola uprawne.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczytem prowadzi szlak turystyczny

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]