Ziomkostwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ziomkostwostowarzyszenie osób pochodzących z tego samego regionu kraju oraz ich potomków identyfikujących się z regionem pochodzenia.

Ziomkostwa w Niemczech[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ziomkostwa w Niemczech.

Ziomkostwa charakterystyczne są szczególnie dla Niemców, którzy po II wojnie światowej w wyniku porozumienia trzech mocarstw w Jałcie zmuszeni zostali do opuszczenia swoich stron rodzinnych na Śląsku, Pomorzu i w Prusach Wschodnich, a także w czeskim Kraju Sudetów.

Organizacje ziomkowskie w Niemczech (niem. Landsmannschaft) nie są w zasadzie tożsame ze Związkiem Wypędzonych (Bund der Vertriebenen). Te pierwsze zasadniczo kultywują pamięć o "małej ojczyźnie" (Heimat), w drugim przypadku większy nacisk kładziony jest na odwrócenie, przynajmniej częściowe, zaistniałego w wyniku przegranej przez Niemcy wojny stanu rzeczy[potrzebny przypis].

Ziomkostwa w Austrii[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Ziomkostwa w Austrii.

Ziomkostwa żydowskie[edytuj | edytuj kod]

Istnieją także ziomkostwa żydowskie kultywujące pamięć o zaginionych sztetl. Po 1945 ziomkostwa te zaczęły pisać w językach jidysz i hebrajskim tzw. księgi pamięci, których powstało ponad 500. Opisują one nieraz bardzo dokładnie życie codzienne gmin żydowskich, będąc dla historyków nieocenionym źródłem przy pisaniu historii Żydów w Polsce.

Ziomkostwa w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce funkcjonują podobne organizacje (nie używające jednak negatywnie nacechowanego wyrazu „ziomkostwo”) Polaków, którzy w wyniku powojennych przemieszczeń terytorialnych ustalonych w Jałcie zmuszeni zostali do opuszczenia swoich stron rodzinnych na Kresach Wschodnich.

Organizacje takie nazywane bywają np. Kresowym Ruchem Patriotycznym, Towarzystwem Kresowiaków, Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Wilna, Związkiem Wypędzonych z Kresów Wschodnich RP, Światowym Kongresem Kresowian.

Działa również kilka portali internetowych zrzeszających osoby zainteresowane tematyką kresową, np. kresy.pl, kresy24.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]