Zmierzch i upadek cesarstwa rzymskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zmierzch i upadek cesarstwa rzymskiego
The History of the Decline and Fall of the Roman Empire
Autor Edward Gibbon
Miejsce wydania Londyn
Język angielski
Data I wyd. 1776-1789
Wydawca Strahan & Cadell
Data I wyd. polskiego 1960
Pierwszy wydawca polski Państwowy Instytut Wydawniczy
Przekład Stanisław Kryński
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Edward Gibbon (1737–1794)

Zmierzch i upadek cesarstwa rzymskiego (ang. The History of the Decline and Fall of the Roman Empire) – dzieło brytyjskiego historyka Edwarda Gibbona opublikowane w sześciu tomach, w latach 1776–1789. Książka opisuje dzieje upadku imperium rzymskiego oraz bizantyńskiego, na tle historii Europy i rozwijającego się Kościoła katolickiego w latach 192–1590.

Wydanie pierwszego tomu w 1776 roku spotkało się z bardzo przychylnym przyjęciem m.in. Davida Hume'a i Horacego Walpole'a[1]. Jednakże ukazanie negatywnego wpływu Kościoła na stabilność imperium ściągnęło na autora krytykę sfer związanych z Kościołem, wśród nich m.in. Josepha Priestleya[2]. W 1781 roku ukazały się tomy drugi i trzeci, zaś następne trzy ukazały się w latach 1788-1789.

W Zmierzchu i upadku... Gibbon wyraził swój pogląd na istotę dziejów, którą widział jako unoszącą się i opadającą spiralę prowadzącą ludzkość do coraz wyższych i bardziej zaawansowanych urządzeń moralno-społecznych, w tym ujęciu upadek Rzymu był momentem załamania się postępu, początkiem kolejnej epoki wzrostu miał być według Gibbona okres wypraw krzyżowych[3]. Przyczyn upadku imperium rzymskiego Gibbon upatrywał przede wszystkim w najazdach barbarzyńców i w rozwoju chrześcijaństwa. Barbarzyńcy mieli zaszczepić w rzymskim świecie demokrację i tradycje wolnościowe[4].

Przypisy

  1. A.F. Grabski, Dzieje historiografii, s. 349.
  2. A.F. Grabski, Dzieje historiografii, s. 349–350.
  3. A.F. Grabski, Dzieje historiografii, s. 351.
  4. A.F. Grabski, Dzieje historiografii, s. 351–352.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]