ZoSIA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ZoSIA (Zintegrowany System Informacji Archiwalnej) – system informatyczny wdrażany w polskich archiwach państwowych (ewidencji i inwentaryzacji)[1], realizowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

System umożliwia prowadzenie ewidencji materiałów archiwalnych, tworzenie pomocy archiwalnych oraz prowadzenie kwerend. ZoSIA tworzona jest w oparciu o ideę open source i standard (ISAD), w założeniu ma zastąpić dotychczasowe bazy danych stosowane w archiwach, których podstawą jest MS Access. ZoSIA może też być stosowana w innych (poza archiwami państwowymi) instytucjach, które przechowują materiały archiwalne (biblioteki, muzea, ośrodki dokumentacyjne itp.). Użytkowana wersja 1.3. składa się z modułów umożliwiających inwentaryzację dokumentacji aktowej, technicznej, kartograficznej, ulotnej, fotograficznej, nagrań i obiektów muzealnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

System powstał w wyniku prac zespołu powołanego 13 lipca 2007 r. przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Sławomira Radonia. Projekt jest realizowany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, a całością prac kierował do lutego 2012 r. Rafał Magryś, kierownik Oddziału Informacji i Zasobów Cyfrowych NAC (obecnym kierownikiem projektu jest Maciej Zdunek).

W 2009 roku system wprowadzono do testowego stosowania w Archiwum Państwowym w Poznaniu i Archiwum Państwowym w Lublinie wraz z oddziałami, a w 2013 r. wprowadzono go w Archiwum Państwowym w Lesznie, w maju 2014 r. w Archiwum Państwowym w Radomiu.

W listopadzie 2009 roku uruchomiony został testowy serwis szukajwarchiwach.pl, moduł systemu umożliwiający dostęp przez Internet do zgromadzonych danych (prezentowane są tam też skany zdigitalizowanych archiwaliów z Archiwum Państwowego w Poznaniu, Lublina, Warszawy, Łodzi, Archiwum Akt Nowych i Instytutu Hoovera). W czerwcu 2013 r. liczba zamieszczonych skanów dokumentów wyniosła ponad 7 mln.

W grudniu 2010 r. zakończono prace nad wersją 1.0., a od czerwca 2013 r. użytkowana jest wersja 1.3.

Do kwietnia 2012 r. system wdrożono (poza archiwami państwowymi) w następujących instytucjach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Państwowe Muzeum na Majdanku, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Od października 2012 r. system użytkowany jest przez Archiwum Polskich Ormian prowadzonym przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich oraz studentów Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutu Historycznego UW.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zintegrowany System Informacji Archiwalnej ZoSIA,Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych [on-line] [dostęp: 13.09.2017]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]