Uniwersytet Szczeciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Szczeciński
Universitas Stetinensis
University of Szczecin
Rektorat uczelni
Rektorat uczelni
Data założenia 21 lipca 1984
Typ uczelni publiczna
Państwo  Polska
Adres al. Papieża Jana Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Liczba pracowników
• naukowych

ok. 1200[1]
Liczba studentów 22 703[2]
Rektor prof. dr hab. Edward Włodarczyk
Członkostwo Socrates-Erasmus, CIRCEOS
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Szczeciński
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Szczeciński
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Szczeciński
Ziemia53°26′11″N 14°32′40″E/53,436389 14,544444
Strona internetowa

Uniwersytet Szczeciński – polska wyższa uczelnia publiczna znajdująca się w Szczecinie. Został powołany 1 października 1985 r. na mocy ustawy z 21 lipca 1984 r. Powstał z połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej (którego początki sięgają 1946 roku, kiedy był oddzielną uczelnią - Akademią Handlową, a od 1950 roku Wyższą Szkołą Ekonomiczną) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, która funkcjonowała od 1968 roku, jako trzyletnia Wyższa Szkoła Nauczycielska[3]. W jego skład wchodziły 4 wydziały, 2 instytuty kierunkowe działające na prawach wydziałów oraz pięć jednostek międzywydziałowych. Rektorami byli: prof. dr hab. Kazimierz Jaskot (1985-1989), prof. dr hab. Tadeusz Wierzbicki (1989-1993), prof. dr hab. Hubert Bronk (1993-1999), prof. dr hab. Zdzisław Chmielewski (1999-2005), prof. dr hab. Waldemar Tarczyński (2005-2012). Obecnym rektorem jest prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

Uniwersytet Szczeciński jest obecnie największą uczelnią na Pomorzu Zachodnim. Tworzy go 13 wydziałów: Administracji, Biologii, Ekonomii, Filologiczny, Humanistyczny, Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, Matematyczno-Fizyczny, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Nauk o Ziemi, Prawa i Administracji, Społeczno-Ekonomiczny, Teologiczny, Zarządzania i Ekonomiki Usług. Ponadto działają 3 jednostki międzywydziałowe: Międzywydziałowe Studium Kształcenia Pedagogicznego, Studium Wychowania Fizycznego oraz Akademickie Centrum Kształcenia Językowego. Siecią komputerową zarządza Centrum Zarządzania Uczelniana Siecią Komputerowa "[4]".

Studenci na US[edytuj | edytuj kod]

W ciągu 25 lat istnienia US utrzymywał się imponujący wzrost liczby studentów. O ile w pierwszym roku akademickim 1985/86 studia rozpoczynało 5435 studentów, o tyle w roku akademickim 1994/95 liczba studentów wzrosła do 16 921, czyli trzykrotnie. W 1985 r. kształcenie odbywało się na 17 kierunkach. Obecnie na uniwersytecie studiuje blisko 30 tysięcy studentów, z czego mniej niż połowę stanowią studenci studiów niestacjonarnych.

Uniwersytet Szczeciński ma prawo do doktoryzowania w 13 dyscyplinach naukowych biologia, ekonomia, geografia, historia, pedagogika, filozofia, prawo, zarządzanie, językoznawstwo, literaturoznawstwo, teologia, fizyka i matematyka. Oznacza to, że Uniwersytet Szczeciński jest Uniwersytetem pierwszej kategorii spełniającym wszystkie wymagania ustawowe. Pełne uprawnienia akademickie posiada 6 wydziałów.

Obecnie studenci kształcą się na 84 kierunkach studiów i specjalnościach, 26 kierunków jest w tej chwili akredytowanych przez Państwową Komisję Akredytacyjną. W ofercie studiów podyplomowych znajduje się 56 kierunków studiów. Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Szczeciński otwiera siedem nowych kierunków kształcenia w tym unikatowe w skali kraju: oceanografię na Wydziale Nauk o Ziemi i mikrobiologię na Wydziale Nauk Przyrodniczych.

Uczelnia ma pięć domów studenckich, łączna liczba miejsc noclegowych wynosi 1800, w większości są to pokoje 1- i 2-osobowe, dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Studenci są zrzeszeni w ponad 100 kołach naukowych. Akademicki Związek Sportowców zrzesza ponad 500 studentów. Na uczelni działają: teatr akademicki, Akademickie Centrum Kultury oraz Orkiestra Kameralna „Academia”. Studenci wydają swoje gazety, m.in.: Teka, Kontekst czy Wykładnik.

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

W strategii Uniwersytetu Szczecińskiego ważny czynnik podwyższenia jakości badań naukowych i kształcenia oraz promocji Szczecina i regionu w świecie stanowi współpraca z zagranicą. Pierwszą umowę o współpracy z uczelnią zagraniczną podpisano już w 1985 roku. Był nią Uniwersytet im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie (Niemcy). Aktualnie realizowana jest współpraca na podstawie umów dwustronnych z 24 uczelniami i instytucjami naukowymi (Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Japonia, Łotwa, Malezja, Niemcy, Rosja, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Włochy i Wielka Brytania).

Od 1998 r. Uniwersytet Szczeciński aktywnie uczestniczy w programie Socrates/Erasmus, w ramach którego partnerami US jest 97 uczelni m.in. z Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Włoch oraz Wielkiej Brytanii.

Wydziały[edytuj | edytuj kod]

Instytucje US[edytuj | edytuj kod]

Władze[edytuj | edytuj kod]

Tytuły honorowe[edytuj | edytuj kod]

Doktorzy Honoris Causa US[edytuj | edytuj kod]

Honorowi profesorowie US[edytuj | edytuj kod]

Siedziby wydziałów US[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uniwersytet (pol.). Uniwersytet Szczeciński. [dostęp 2016-07-29].
  2. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 26, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 (pol.). 
  3. Danuta Koźmian: Rozwój Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie w latach 1968–1983. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe WSP w Szczecinie, 1985, s. 212.
  4. CZUSK

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]