Uniwersytet Szczeciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Szczeciński
Universitas Stetinensis
University of Szczecin
Data założenia 21 lipca 1984
Państwo  Polska
Adres al. Papieża Jana Pawła II 22a
70-453 Szczecin
Liczba studentów 22 703[1]
Rektor prof. dr hab. Edward Włodarczyk
Członkostwo Socrates-Erasmus, CIRCEOS
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Szczeciński
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Szczeciński
Ziemia 53°26′11″N 14°32′40″E/53,436389 14,544444
Strona internetowa

Uniwersytet Szczeciński – polska wyższa uczelnia publiczna znajdująca się w Szczecinie. Został powołany 1 października 1985 r. na mocy ustawy z 21 lipca 1984 r. Powstał z połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej (którego początki sięgają 1946 roku, kiedy był oddzielną uczelnią - Akademią Handlową, a od 1950 roku Wyższą Szkołą Ekonomiczną) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, która funkcjonowała od 1968 roku, jako trzyletnia Wyższa Szkoła Nauczycielska[2]. W jego skład wchodziły 4 wydziały, 2 instytuty kierunkowe działające na prawach wydziałów oraz pięć jednostek międzywydziałowych. Rektorami byli: prof. dr hab. Kazimierz Jaskot (1985-1989), prof. dr hab. Tadeusz Wierzbicki (1989-1993), prof. dr hab. Hubert Bronk (1993-1999), prof. dr hab. Zdzisław Chmielewski (1999-2005), prof. dr hab. Waldemar Tarczyński (2005-2012). Obecnym rektorem jest prof. dr hab. Edward Włodarczyk.

Uniwersytet Szczeciński jest obecnie największą uczelnią na Pomorzu Zachodnim. Tworzy go 13 wydziałów: Administracji, Biologii, Ekonomii, Filologiczny, Humanistyczny, Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia, Matematyczno-Fizyczny, Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Nauk o Ziemi, Prawa i Administracji, Społeczno-Ekonomiczny, Teologiczny, Zarządzania i Ekonomiki Usług. Ponadto działają 3 jednostki międzywydziałowe: Międzywydziałowe Studium Kształcenia Pedagogicznego, Studium Wychowania Fizycznego oraz Akademickie Centrum Kształcenia Językowego. Siecią komputerową zarządza Centrum Zarządzania Uczelniana Siecią Komputerowa "[3]".

Studenci na US[edytuj]

W ciągu 25 lat istnienia US utrzymywał się imponujący wzrost liczby studentów. O ile w pierwszym roku akademickim 1985/86 studia rozpoczynało 5435 studentów, o tyle w roku akademickim 1994/95 liczba studentów wzrosła do 16 921, czyli trzykrotnie. W 1985 r. kształcenie odbywało się na 17 kierunkach. Obecnie na uniwersytecie studiuje blisko 30 tysięcy studentów, z czego mniej niż połowę stanowią studenci studiów niestacjonarnych.

Uniwersytet Szczeciński ma prawo do doktoryzowania w 13 dyscyplinach naukowych biologia, ekonomia, geografia, historia, pedagogika, filozofia, prawo, zarządzanie, językoznawstwo, literaturoznawstwo, teologia, fizyka i matematyka. Oznacza to, że Uniwersytet Szczeciński jest Uniwersytetem pierwszej kategorii spełniającym wszystkie wymagania ustawowe. Pełne uprawnienia akademickie posiada 6 wydziałów.

Obecnie studenci kształcą się na 84 kierunkach studiów i specjalnościach, 26 kierunków jest w tej chwili akredytowanych przez Państwową Komisję Akredytacyjną. W ofercie studiów podyplomowych znajduje się 56 kierunków studiów. Od nowego roku akademickiego Uniwersytet Szczeciński otwiera siedem nowych kierunków kształcenia w tym unikatowe w skali kraju: oceanografię na Wydziale Nauk o Ziemi i mikrobiologię na Wydziale Nauk Przyrodniczych.

Uczelnia ma pięć domów studenckich, łączna liczba miejsc noclegowych wynosi 1800, w większości są to pokoje 1- i 2-osobowe, dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Studenci są zrzeszeni w ponad 100 kołach naukowych. Akademicki Związek Sportowców zrzesza ponad 500 studentów. Na uczelni działają: teatr akademicki, Akademickie Centrum Kultury oraz Orkiestra Kameralna „Academia”. Studenci wydają swoje gazety, m.in.: Teka, Kontekst czy Wykładnik.

Współpraca międzynarodowa[edytuj]

W strategii Uniwersytetu Szczecińskiego ważny czynnik podwyższenia jakości badań naukowych i kształcenia oraz promocji Szczecina i regionu w świecie stanowi współpraca z zagranicą. Pierwszą umowę o współpracy z uczelnią zagraniczną podpisano już w 1985 roku. Był nią Uniwersytet im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie (Niemcy). Aktualnie realizowana jest współpraca na podstawie umów dwustronnych z 24 uczelniami i instytucjami naukowymi (Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Japonia, Łotwa, Malezja, Niemcy, Rosja, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Włochy i Wielka Brytania).

Od 1998 r. Uniwersytet Szczeciński aktywnie uczestniczy w programie Socrates/Erasmus, w ramach którego partnerami US jest 97 uczelni m.in. z Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Włoch oraz Wielkiej Brytanii.

Budynek Rektoratu

Wydziały[edytuj]

Instytucje US[edytuj]

Władze[edytuj]

Tytuły honorowe[edytuj]

Doktorzy Honoris Causa US[edytuj]

Honorowi profesorowie US[edytuj]

Siedziby wydziałów US[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 26, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 (pol.). 
  2. Danuta Koźmian: Rozwój Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie w latach 1968–1983. Szczecin: Wydawnictwo Naukowe WSP w Szczecinie, 1985, s. 212.
  3. CZUSK

Linki zewnętrzne[edytuj]