Zofia Wirtemberska (1818–1877)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zofia Wirtemberska
Ilustracja
Zofia Wirtemberska (portret z 1861)
ilustracja herbu
Królowa Holandii
wielka księżna Luksemburga
Okres

od 1849
do 3 czerwca 1877

Jako żona

Wilhelma III

Dane biograficzne
Dynastia

Wirtembergowie

Data i miejsce urodzenia

17 czerwca 1818
Stuttgart

Data śmierci

3 czerwca 1877
pałac Huis ten Bosch w Hadze

Ojciec

Wilhelm I Wirtemberski

Matka

Katarzyna Pawłowna Romanowa

Mąż

Wilhelm III Holenderski

Dzieci

Wilhelm Mikołaj,
Maurycy Holenderski,
Aleksander Holenderski

Odznaczenia
Order Olgi (Wirtembergia) Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Zofia Fryderyka Matylda von Württemberg (ur. 17 czerwca 1818 w Stuttgarcie, zm. 3 czerwca 1877 w pałacu Huis ten Bosch w Hadze) – pierwsza żona króla Holandii Wilhelma III.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zofia urodziła się jako córka króla Wirtembergii Wilhelma I oraz rosyjskiej wielkiej księżnej Katarzyny Pawłowny Romanowej. Gdy zmarła matka Zofii, ta trafiła pod opiekę swojej ciotki Katarzyny Bonaparte. Kandydatami do ręki księżniczki byli m.in. Otton I grecki i Wilhelm książę Brunszwiku.

Królowa Zofia

18 czerwca 1839 roku w Stuttgarcie, w dniu 21 urodzin, wyszła za mąż za swojego kuzyna Wilhelma. Małżeństwo Zofii i Wilhelma nie było zbyt udane. Z tego związku urodziło się troje dzieci:

Ciotka Zofii, a matka jej męża, ignorowała swoją synową. Intelektualnie królowa Zofia znacznie przewyższała męża. Wilhelm III zdradzał żonę. Od roku 1855 para mieszkała osobno. Zofia spędzała większość czasu w Stuttgarcie z rodziną.

Zofia utrzymywała kontakty z wieloma europejskimi naukowcami. Utrzymywała także ciepłe stosunki z Napoleonem III i królową Wiktorią. Wspierała sztukę i wiele organizacji charytatywnych, w tym ochronę zwierząt i budowę parków publicznych.

Królowa została pochowana w sukni ślubnej, ponieważ twierdziła, że jej życie skończyło się w dniu jej ślubu. Po śmierci Zofii Wilhelm III ożenił się z młodszą o 41 lat księżniczką Emmą Waldeck-Pyrmont (co okazało się szczęśliwym posunięciem, gdyż synowie Zofii zmarli przed ojcem i królową została córka z drugiego małżeństwa Wilhelmina).