Zwiastowanie (obraz Jacopa Tintoretta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwiastowanie
Annunciazione
Ilustracja
Autor

Jacopo Tintoretto

Data powstania

1583–1587

Medium

olej na płótnie

Wymiary

422 × 545 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Wenecja

Lokalizacja

Scuola Grande di San Rocco

Zwiastowanie (wł. Annunciazione) – obraz włoskiego malarza Jacopa Tintoretta.

Na parterze Scuola Grande di San Rocco, Tintoretto namalował kilka obrazów charakteryzujących się niestarannym wykonaniem, spowodowanym pewnie pośpiechem i dość zaskakującą kompozycją. Mankamenty widać głównie w Zwiastowaniu i w Ucieczce do Egiptu.

Użyta na obrazie wyjątkowa perspektywa ustawia widza w powietrzu, przez co scena oglądana jest nieco z góry, i nadaje jej większej intymności. Sama scena Zwiastowania rozgrywa się w ubogim domu, widoczne są stare zniszczone ściany i krzesła. Nad sceną widoczny jest natomiast bogaty wenecki sufit, a łóżko zakrywa czerwona jedwabna zasłona kontrastująca tu z otoczeniem.

Motyw przedstawiony na obrazie został zaczerpnięty z Nowego Testamentu z Ewangelii Łukasza. Giovanni Marinoni, wenecki mnich, podzielił go na osiem części. Tintoretto namalował drugi etap: pozdrowienie Marii:

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. (Łk. 1,26)

W malarstwie późnego średniowiecza na północ od Alp poczęcie przedstawiano za pomocą promienia skierowanego w stronę Marii. Tintoretto zamienił tu promień na falliczne wizerunki małych putt, pod koniec przechodzących w Ducha Świętego w postaci gołąbka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]