Zygmunt Bogacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zygmunt Bogacz
Pełne imię i nazwisko

Zygmunt Gotthilf Bogacz

Data i miejsce urodzenia

12 czerwca 1758
Zielęcice

Data i miejsce śmierci

27 maja 1800
Tarnowskie Góry

Zawód, zajęcie

hutnik, asesor górniczy

Narodowość

polska

Zygmunt Gotthilf Bogacz (ur. 12 czerwca 1758 w Zielęcicach koło Brzegu, zm. 27 maja 1800 w Tarnowskich Górach) – polski hutnik i asesor górniczy, działał na Górnym Śląsku, gdzie kierował budową hut państwowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do gimnazjum w Brzegu. Od 1778 był pracownikiem rządowego hutnictwa i górnictwa na Śląsku, początkowo praktykował w hucie żelaza w Kluczborku, następnie (w 1782) został pisarzem i nadzorcą kopalni rud w hucie żelaza Małapanew w Ozimku. W 1783 przeniesiony do Deputacji Górniczej w Tarnowskich Górach (od 1793 pod nazwą Urząd Górniczy), był tam pisarzem hutniczym i asesorem; od 1797 pracował jako asesor[1] Wyższego Urzędu Górniczego.

W ramach swoich zajęć zawodowych kierował, razem z Johnem Baildonem, budową hut państwowych - Huty Gliwickiej (1796, zlikwidowana w dwudziestoleciu międzywojennym) i Huty Królewskiej (od 1797, późniejsza ArcelorMittal Poland Oddział Huta Królewska w Chorzowie). Były to pierwsze w Europie huty stosujące koks do wytopu surówki żelaza.

Zygmunt Bogacz cieszył się opinią wybitnego znawcy hutnictwa, był wysoko ceniony przez Fryderyka Wilhelma Redena[potrzebny przypis] (śląskiego starostę górniczego).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dagny Gątkowska, Ewa Mackiewicz: Zabytki techniki województwa śląskiego. Przewodnik po wybranych obiektach. Katowice: Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, 2003, s. 31. ISBN 83-85871-32-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Jaros, Zygmunt Gotthilf Bogacz, w: Słownik biograficzny techników polskich, zeszyt 1, Warszawa 1989