Dosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masala dosa w stylu malezyjskim

Dosa (dosay w stanie Karnataka, dosa దోసె w Andhra Pradesh,dosai தோசை w stanie Tamil Nadu, doshai w stanie Kerala) – pochodzące z południowych Indii cienkie jak papier naleśniki wyrabiane z soczewicy (lub fasoli) i fermentowanej mąki ryżowej, smażone na płaskiej blaszce z dodatkiem ghi.

W Indiach najpopularniejszą wersję przygotowuje się ze sfermentowanego ciasta ryżowego z dodatkiem fasoli urad dal[1]. Ze względu na ograniczoną dostępność tej odmiany w Europie, można przygotować analogiczny wyrób z pełnej mąki. Placki dosa podawane są w wielu różnych odmianach z wieloma dodatkami. Nadziane warzywami przyprawionymi curry zmieniają się w masala dosa – mocno pikantną przekąskę. Mogą być podawane również z różnymi czatnejami, na przykład czatnejem kokosowym.

Przepis[edytuj | edytuj kod]

Składniki

  • 1 i 3/4 szkl. mąki pszennej razowej,
  • garść świeżych liści kolendry lub pietruszki,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia (tradycyjne wypieki wedyjskie nie zawierają środków spulchniających),
  • 1 świeże posiekane chili lub 1 płaska łyżeczka sproszkowanego,
  • 5 łyżek oleju.

Sposób przyrządzenia:

Mąka na dosę musi być gładka, czyli jak najdrobniej zmielona. Przez sito o jak najdrobniejszych otworach przesiej ją do dużej miski. Liście kolendry umyj i drobno posiekaj, wymieszaj z mąką, dodaj 1 łyżeczkę soli i resztę składników (oprócz oleju). Dolej 2 szkl. letniej przegotowanej wody i zmiksuj wszystko dokładnie. Otrzymasz lejące się ciasto, takie jak na naleśniki. Miskę z ciastem przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na godzinę. Po tym czasie jeszcze raz ciasto zmiksuj. Na teflonowej patelni rozgrzej 1 łyżeczkę oleju. Chochelką wlej tyle ciasta, aby można było rozprowadzić je jak najcieńszą warstwą na całej powierzchni patelni.

Smaż dosę na średnim ogniu 2–3 min. z jednej strony, do złotego koloru, następnie odwróć na drugą stronę i smaż jeszcze minutę. Czynność powtarzaj do wyczerpania ciasta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Naleśniki dosa (Dosa) [online], Kuchnia indyjska - Odkryjmy nowe smaki!, 6 października 2014 [dostęp 2021-05-08] (pol.).