Niezguła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niezguła
Tęsknota
Autor

Juliusz Kaden-Bandrowski

Tematyka

wewnętrzne przeżycia bohatera

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Lwów / Warszawa

Język

polski

Data wydania

1911

Wydawca

Księgarnia Polska B. Połonieckiego / Wydawnictwo E. Wende

poprzednia
brak
następna
Proch

Niezguładebiutancka powieść Juliusza Kadena-Bandrowskiego wydana w 1911 równolegle przez Księgarnię Polską B. Połonieckiego we Lwowie i Wydawnictwo E. Wende w Warszawie[1].

Utwór napisany jest w duchu prozy młodopolskiej. Pierwotnie zatytułowany został Tęsknota[2]. Główny bohater (Dem) przeżywa wewnętrzne dylematy, a autor prezentuje czytelnikom skomplikowaną analizę psychologiczną jego przeżyć. Wszystko to ukazane jest na tle społecznych i politycznych realiów rewolucji roku 1905. Pojawiają się wątki autobiograficzne, np. pobyt w Gruzji, co nie zmienia faktu, że autor dystansuje się od bohatera[3].

Wypowiedzi Dema, cytowane niekiedy w mowie niezależnej, są stylizowane i prywatne, co odróżnia je od nie nacechowanych stylistycznie, a zatem bezosobowych kwestii narratora[2].

Według Krystyny Jakowskiej Niezguła jest typową powieścią młodopolską z dużymi podobieństwami do techniki pisarskiej Stefana Żeromskiego, np. charakterystyczną dla Żeromskiego praktyką paralelnego opisu „stanu duszy” postaci i odpowiednio dobranego do tego krajobrazu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Juliusz Kaden-Bandrowski, Niezguła [online], polona.pl [dostęp 2023-04-09].
  2. a b c Krystyna Jakowska, Juliusz Kaden-Bandrowski wobec narracji młodopolskiej, „Pamiętnik Literacki”, LXIX, 1978, s. 57.
  3. Marek Klecel, Służyć piórem. Juliusz Kaden-Bandrowski (1885-1944), w: Biuletyn IPN, nr 11/2020, s. 144, ISSN 1641-9561