Processs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Process)
Processs
Rok założenia

1984

Rok rozwiązania

1990

Pochodzenie

 Polska (Gliwice)

Gatunek

punk rock, nowa fala

Skład
Andrzej Mierzwa
„Siwy”
„Bogi”
„Kigen”
„Nawiedzony”
„Ołówek”
„Czyczko”
„Adler”
„Generał”
„Polityk”
„Młody”

Processs – polski zespół rockowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał w 1984 roku w Gliwicach, pierwszy skład pochodził z pobliskich Pyskowic.

W latach 1985–1987 występowali na festiwalu w Jarocinie. Trafili też do filmu kręconego przez BBC na temat polskiego rocka: Moja krew, twoja krew. Zespół występował pierwotnie, podczas pierwszego koncertu w Jarocinie, w składzie: Andrzej Mierzwa – śpiew, „Bogi” – gitara, „Siwy” – gitara basowa, „Nawiedzony” – instrumenty perkusyjne, śpiew, „Kigen” – perkusja.

Na przełomie 1986 i 1987 roku od zespołu odeszli „Nawiedzony” i czasowo „Kigen”. Do zespołu dołączył perkusista Tomek Płonka „Ołówek”, który po powrocie Kigena grał na instrumentach perkusyjnych. Po śmierci Siwego ze względu na zaplanowaną już sesje w studiu CCS Chełstowskiego, gitarę basową przejął Marek Ligus, który grał do koncertu na festiwalu Róbrege w 1987 roku, na którym zagrał już również jako basista Wojtek Jaczyczko. Wkrótce potem Kigen ponownie odszedł z zespołu i jego miejsce zajął perkusista Darek Adler z zespołu R.A.P. Jednocześnie do zespołu dołączył drugi wokalista – Jarosław Wołowski „Generał”.

Po wyjeździe Adlera na stałe za granicę, na perkusji do rozwiązania zespołu grał „Ołówek”, na basie Wojtek Jaczyczko „Czyczko”. W tym czasie zespół zagrał kilka koncertów. Po odejściu „Bogiego” (który wyemigrował do Niemiec) na krótko do zespołu dołączyli Witek Kozaczkiewicz „Metal” oraz „Młody”, z którymi zespół zagrał swój ostatni w historii koncert w czerwcu 1989 roku. Zespół nie mógł rozwijać swojej działalności przez wyjazd „Bogiego” oraz odbycie służby wojskowej przez Andrzeja Mierzwę.

Próby stworzenia nowego post-punkowego repertuaru podjęła sekcja rytmiczna („Czyczko”, „Ołówek”, „Generał”) i wokalista Mariusz Bukowski „Polityk”. Przesłuchania kolejnych gitarzystów nie dawały rezultatu. Przejściowo na próbach pojawiał się Irek Zawadka z RAP-u. Do końca działalności zespołu menadżerem był Paweł Tyrakowski, a podczas jego służby wojskowej zastępował go Tomasz Tyrakowski.

Ostatnia sesja nagraniowa w Warszawie w 1988 roku (w trakcie której nagrano m.in. utwór „Matko Ojczyzno”) odbyła się w studiach nagraniowych Polskiego Radia. Utwór nie był prezentowany. Zespół zakończył działalność jesienią 1990 roku.

Zespół reaktywowano w 2015 roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Bootlegi[edytuj | edytuj kod]

  • Live – MC (1986)
  • Demo '87 – MC (1987)

Kompilacje[edytuj | edytuj kod]