Przejdź do zawartości

Żagnica torfowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żagnica torfowa
Aeshna juncea[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

ważki

Podrząd

ważki różnoskrzydłe

Nadrodzina

Aeshnoidea[2]

Rodzina

żagnicowate

Rodzaj

Aeshna

Gatunek

żagnica torfowa

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Żagnica torfowa, żagnica sitowa (Aeshna juncea) – gatunek owada z rzędu ważek należący do podrzędu ważek różnoskrzydłych i rodziny żagnicowatych (Aeshnidae)[2]. Występuje w Europie, Azji i północnej części Ameryki Północnej. Długość ciała wynosi 70 mm, a rozpiętość skrzydeł 95 mm[4].

W Polsce występuje na terenie całego kraju, ale rzadko; częściej spotykany jest w pasie pojezierzy na północy kraju, na Lubelszczyźnie, Roztoczu, w wąskim pasie od Tatr poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską i dalej na północ oraz w Karkonoskim Parku Narodowym[5]. Nie jest objęty ochroną gatunkową[6]. Imagines latają od końca czerwca do września[4].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Aeshna juncea, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q D. Paulson, M. Schorr & C. Deliry: World Odonata List. 2023-05-30. [dostęp 2023-06-02]. (ang.).
  3. Aeshna juncea, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b Jacek Wendzonka. Klucz do oznaczania dorosłych ważek (Odonata) Polski (pdf). „Odonatrix - Biuletyn Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”. 1 (Suplement), czerwiec 2005. ISSN 1733-8239. 
  5. Ewa Miłaczewska: Żagnica torfowa Aeshna juncea. [w:] wazki.pl [on-line]. [dostęp 2022-05-21].
  6. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183).