Średnia logarytmiczna różnica temperatur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Średnia logarytmiczna różnica temperatur (ang. akr. LMTD) jest wielkością używaną do określania siły napędowej wymiany ciepła w urządzeniach przepływowych, w szczególności w wymiennikach ciepła. LMTD jest średnią logarytmiczną różnic temperatur gorącego i zimnego strumienia na wlocie i wylocie wymiennika. Im wyższa wartość LMTD, tym intensywniejsza wymiana ciepła między strumieniami.

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Zakładając, że typowy wymiennik ciepła ma po dwa króćce po obydwu stronach swojej obudowy (po stronie A i po stronie B), którymi strumienie (gorący i zimny) wchodzą lub wychodzą z wymiennika, LMTD definiowana jako logarytmiczna średnia zgodnie z poniższym:

gdzie:

– różnica temperatur pomiędzy strumieniami (gorącym i zimnym) po stronie A,
– różnica temperatur pomiędzy strumieniami (gorącym i zimnym) po stronie B.

Za pomocą tej definicji LMTD może być wykorzystana do obliczenia strumienia ciepła przekazywanego w wymienniku:

gdzie:

– strumień ciepła (w watach),
współczynnikiem przenikania ciepła,
– powierzchnia wymiany ciepła.

Powyższe zależności słuszne są zarówno dla przepływu współbieżnego w którym strumienie wchodzą z tej samej strony do wymiennika, jak i dla przepływu przeciwbieżnego w którym strumienie wchodzą do wymiennika z naprzeciwległych stron jego obudowy.

W przypadku przepływu krzyżowego powyższa zależność między strumieniem ciepła a LMTD jest słuszna po uwzględnieniu współczynnika korekcyjnego. Uwzględnienie współczynnika korekcyjnego niezbędne jest również w przypadku bardziej skomplikowanych geometrii, jak np. przy wymienniku płaszczowo-rurowym z przegrodami.

Wyprowadzenie wzoru[edytuj | edytuj kod]

Zakładając, że transport ciepła odbywa się w wymienniku wzdłuż osi od współrzędnej do pomiędzy dwoma płynami oznaczonymi odpowiednio 1 i 2, których temperatury wzdłuż osi wynoszą i

Ciepło wymienione lokalnie w jest proporcjonalne do różnicy temperatur:

gdzie jest długością krawędzi (w przekroju ) na której następuje wymiana ciepła między dwoma płynami

Przepływ ciepła między płynami powodowany jest gradientem temperatury zgodnie z prawem Fouriera:

Sumując powyższe, otrzymamy:

gdzie

Całkowity strumień wymienianego ciepła wyznaczyć można, całkując ciepło wymieniane lokalnie w przedziale od do

Uwzględniając, że powierzchnia wymiany ciepła wymiennika równa jest długości rury pomnożonej przez długość krawędzi przekroju

Podmieniając w obydwu całkach zmienne na otrzymujemy:

Po podstawieniu wyprowadzonej wcześniej zależności na otrzymamy:

Całki w tej postaci da się łatwo rozwiązać, otrzymując znany nam wzór z definicji LMTD:

Założenia i ograniczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Zakłada się, że szybkość (tempo) zmian temperatury obydwu płynów jest proporcjonalne do różnicy ich temperatur. Założenie to jest słuszne dla płynów o stałym cieple właściwym, co z dobrym przybliżeniem ma miejsce w przypadku zmiany temperatury płynów w relatywnie małym zakresie. Jednakże im większe zmiany ciepła właściwego, tym podejście do problemu z wykorzystaniem LMTD staje się coraz mniej dokładne.
  • Zakłada się również, że współczynnik przenikania ciepła jest stały, nie jest zaś funkcją temperatury. W przeciwnym wypadku podejście do problemu z wykorzystaniem LMTD staje się mniej dokładne.
  • LMTD jest z założenia koncepcją stanu ustalonego i nie może być używana w analizach dynamicznych. W szczególności, gdyby zastosować LMTD do stanu nieustalonego w którym przez krótki czas różniczki temperatury po dwóch stronach wymiennika ciepła posiadały by przeciwne znaki, argument logarytmu byłby ujemny co jest sprzeczne z definicją funkcji logarytmicznej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kay J.M., Nedderman R.M., Fluid Mechanics and Transfer Processes, Cambridge University Press, 1985.