Agencja Reutera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reuters Group plc
Reuters Group plc
Siedziba agencji Reutera
Forma prawna Plc
Data założenia 1851
Lokalizacja  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Branża Agencja prasowa
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Agencja Informacyjna Reutera (ang. Reuters Group plc) − jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych.

Główna siedziba grupy mieściła się od 1939 w Londynie na Fleet Street, a od 2005 znajduje się na Canary Wharf. Największymi konkurentami Reutera w sektorze informacji biznesowej są amerykańskie firmy Bloomberg i Dow Jones Newswires.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Agencja Reutera została założona w Akwizgranie (niem. Aachen) przez niemieckiego Żyda Paula Juliusa Reutera (wówczas Reuter zajmował się dostarczaniem informacji o cenach akcji za pomocą gołębi pomiędzy Brukselą a Akwizgranem). W 1851 wraz z upowszechnieniem się telegrafu agencja została przeniesiona do Londynu. Obecnie Reuters działa w 200 miastach i 94 krajach i dostarcza informacje tekstowe w 19 językach.

Jej działalność nie ogranicza się jedynie do mediów (ta część stanowi jedynie 10% w przychodach całej grupy). Firma skupia się głównie na obsłudze rynków finansowych dostarczając kontrahentom i różnym podmiotom biznesowym najważniejszych informacji gospodarczych. Są to np. kursy akcji i walut. Ponadto przedsiębiorstwo prowadzi na zlecenie różne badania i analizy w sektorze gospodarczym.

Agencja Reutera zatrudnia kilka tysięcy dziennikarzy, którzy pracują w niemal każdym zakątku świata, często w rejonach konfliktów zbrojnych. W maju 2003 r. Kurt Schork - amerykański fotoreporter z Reutera został zabity w zasadzce rebeliantów w Sierra Leone. W kwietniu i w sierpniu 2003, kamerzysta Taras Protsyuk i Mazen Dana zginęli przypadkowo z rąk amerykańskich żołnierzy w Iraku, w 2004 w Czeczenii zginął operator kamery - Adlan Khasanov, a w Iraku Dhia Najim.

7 sierpnia 2006 miał miejsce incydent z dostarczeniem przez agencję zdjęć wykonanych przez libańskiego fotografa wolnego strzelca - Adnana Hajja. Zdjęcie Bejrutu było retuszowane komputerowo, m.in. poprzez wprowadzenie dymu jak i uszkodzeń miasta mających rzekomo pochodzić od nalotów izraelskiego lotnictwa. Po ujawnieniu manipulacji Reuters usunął ze swoich archiwów wszystkie zdjęcia Adnana Hajja[1][2][3].

17 kwietnia 2008 w Strefie Gazy zginął 23-letni kamerzysta Reutera - Fadel Shana, został trafiony pociskiem odłamkowym wystrzelonym z izraelskiego czołgu, podczas gdy nagrywał reportaż ze swojego oznakowanego samochodu.

W 2010 w opublikowanych przez Reutera dwóch zdjęciach z incydentu u wybrzeży Strefy Gazy zostały cyfrowo usunięte noże trzymane przez tureckich aktywistów jak i krew izraelskiego żołnierza[4].

Przypisy

  1. Yaakov Lappin: Reuters admits altering Beirut photo. W: Ynetnews [on-line]. 2008-06-06. [dostęp 2011-01-05].
  2. Yaakov Lappin: Reuters admits to more image manipulation. W: Ynetnews [on-line]. 2008-06-07. [dostęp 2011-01-05].
  3. Ricki Hollander: A Reprise: Media Photo Manipulation. W: CAMERA [on-line]. 2008-08-08. [dostęp 2011-01-05].
  4. Natasha Mozgovaya: Reuters under fire for removing weapons, blood from images of Gaza flotilla. W: Haaretz [on-line]. 2010-06-08. [dostęp 2011-01-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]