Amy Hennig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Amy Hennig
Data i miejsce urodzenia 1964/65
Narodowość amerykańska
Język angielski
Alma Mater University of California, Berkeley
Ważne dzieła Uncharted

Amy Hennig (ur. 1964/65)[1]reżyser i scenarzystka gier wideo zatrudniona w studiu Naughty Dog. Swoją pracę rozpoczęła współpracując przy tworzeniu gier na konsolę Nintendo Entertainment System gdzie odgrywała rolę designera w produkcji Michael Jordan: Chaos in the Windy City. Wkrótce po tym, rozpoczęła pracę w Crystal Dynamics, gdzie napisała scenariusz do gier z serii Legacy of Kain. Pracowała w Naughty Dog, gdzie do tej pory napisała scenariusz do dwóch serii: Jak and Daxter oraz Uncharted.

Hennig uważa, że kreatywna reżyseria w grze jest ważniejsza od grafiki. Została uznana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w branży gier wideo przez magazyn Edge oraz przykład tego, że coraz więcej kobiet angażuje się w branże zdominowane przez mężczyzn.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Trzy wydarzenia w życiu Hennig miały ogromny wpływ na jej późniejsze prace, wszystkie wydarzyły się w 1977 roku. Były to premiery konsoli Atari 2600, filmu Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja i gry Dungeons & Dragons, które według niej wyznaczyły nowy kierunek w rozwoju branży gier wideo i ogólnie rozrywki.

Hennig ukończyła University of California, Berkeley bachelor's degree na kierunku literatura angielska. Później rozpoczęła studia w szkole filmowej San Francisco State University, oraz dostała pracę jako artysta w Atari przy grze ElectroCop. W trakcie pracy zdała sobie sprawę z tego, że przemysł gier wideo jest dla niej bardziej interesujący niż filmowy, więc postanowiła porzucić studia w szkole filmowej.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Hennig pracuje ponad 18 lat w branży gier wideo[2]. Początki jej kariery wiążą się z pracą w Nintendo Entertainment System gdzie była zatrudniona jako artysta i animator. [3] Jej pierwszą pracą była współprodukcja gry ElectroCop, czyli nigdy nie wydanej gry na Atari 7800. Potem dołączyła do Electronic Arts, gdzie jako animator i artysta pracowała nad Bard's Tale 4 i Desert Strike, obie nigdy nie zostały ukończone. Później rozpoczęła pracę jako designer i reżyser gier wideo[4].

Po dwóch latach, rozpoczęła pracę jako artysta przy grze Michael Jordan: Chaos in the Windy City. Jednakże po zamknięciu prac nad grą, Hennig odeszła z pracy. W latach dziewięćdziesiątych zatrudniono ją w Crystal Dynamics, gdzie asystowała studiu Silicon Knights w pracach nad Blood Omen: Legacy of Kain. Później pełniła funkcję reżysera, producenta i scenarzysty przy produkcji Legacy of Kain: Soul Reaver[5][6]. Później wyreżyserowała i napisała scenariusz do gry Legacy of Kain: Soul Reaver 2 i Legacy of Kain: Defiance[7].

Hennig działała jako dyrektor w Naughty Dog[8]. Pracowała nad serią Jak and Daxter. Ostatnio pisała scenariusze i prowadziła 150 osobowy zespół pracujący nad serią Uncharted, której druga część jest oceniana jako jedna z najlepszych gier w historii na serwisach GameRankings, czy Metacritic.

Przypisy