Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja
Star Wars: Episode IV – A New Hope
Data premiery 25 maja 1977
Polska 30 marca 1979
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 121 min
Reżyseria George Lucas
Scenariusz George Lucas
Główne role Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, David Prowse, Alec Guinness
Muzyka John Williams
Zdjęcia Gilbert Taylor
Scenografia Roger Christian
Kostiumy John Mollo
Montaż Richard Chew, Paul Hirsch, Marcia Lucas, T.M. Christopher, George Lucas
Wytwórnia Lucasfilm
20th Century Fox
Budżet 11 000 000 dolarów
Poprzednik Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (2005)
Kontynuacja Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje (1980)
Nagrody 6 Oscarów, Złoty Glob, 2 BAFTA, Grammy, LAFCA, Kryształowa Statuetka, 7 Top List, 11 Saturnów
Wikicytaty Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja w Wikicytatach

Gwiezdne wojny, część IV: Nowa nadzieja (ang. Star Wars Episode IV: A New Hope) – chronologicznie czwarty, a jeśli chodzi o kolejność powstawania – pierwszy film z cyklu Gwiezdne wojny. Film opowiada o młodym Luke'u Skywalkerze, który chce zostać rycerzem Jedi, podobnie jak jego ojciec. Film wyreżyserowany został przez George'a Lucasa w 1977 roku i miał tytuł: Gwiezdne Wojny, bez żadnych epizodów i podtytułów.

Gwiezdne wojny George'a Lucasa to nie tylko przebojowa seria kultowych już filmów, ale również światowy fenomen, który odmienił sposób realizacji filmów i wywarł istotny wpływ na rozwój współczesnej kinematografii.

Serwis Rotten Tomatoes przyznał filmowi wynik 93%[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja Nowej Nadziei toczy się dziewiętnaście lat po upadku Republiki i powstaniu Imperium oraz walce między Anakinem (obecnie Lord Vader), a Obi-Wanem (obecnie Ben Kenobi), czyli w roku 0 BBY/ABY. Siły imperium z Lordem Vaderem na czele przez miniony okres dziewiętnastu lat (okres pomiędzy Zemstą Sithów a Nową Nadzieją), zwany Wielką Czystką odnalazł większość rycerzy Jedi w galaktyce i zabił ich. W wykonywaniu tego planu wspomagali go szturmowcy (określenie klonów, które niegdyś służyły Republice).

Imperium sprawuje obecnie najwyższą władzę w galaktyce. Jego przeciwieństwem jest Sojusz Rebeliantów, dowodzonych przez księżniczkę Leię Organę (córka Padmé i Anakina, nie zna swoich prawdziwych rodziców, została adoptowana przez senatora Baila Organę). Jak dotąd ponosząca porażki rebelia odniosła pierwsze zwycięstwo i wykradła od Imperium plany wielkiej bojowej stacji kosmicznejGwiazdy Śmierci, zdolnej zniszczyć całą planetę. Lord Vader (prawidłowo – Darth Vader) rusza w pościg za statkiem rebeliantów. Po pewnym czasie wraz ze szturmowcami wdziera się na pokład i porywa księżniczkę Leię, która wcześniej jednak przekazuje plany dwóm droidom – R2-D2 i C-3PO. Roboty ewakuują się i lądują na planecie Tatooine, gdzie zostają porwani przez Jawów i wystawieni do sprzedaży. Leia z kolei jest torturowana przez Vadera.

Na Tatooine, dziewiętnastoletni farmer – Luke Skywalker wybiera się wraz z wujem Owenem na wyprzedaż, gdzie dokonuje zakupu R2-D2 i C-3PO. Podczas jednej z napraw R2-D2, odkrywa on, iż robot zawiera w sobie wiadomość od księżniczki, w której prosi ona niejakiego Bena Kenobiego o pomoc. Skywalker postanawia go odnaleźć, lecz wuj nie pozwala mu na to. W pewnym momencie okazuje się, że R2-D2 uciekł. Luke i C-3PO ruszają jego tropem, lecz gdy go znajdują, zostają zaatakowani przez Ludzi Pustyni. Z sytuacji wybawia ich Ben Kenobi, a w rzeczywistości Obi-Wan Kenobi, były rycerz Jedi. Następnie zabiera chłopaka i droidów do swego domu. Podczas rozmowy starzec mówi Luke'owi, że jego ojciec był wielkim rycerzem Jedi, lecz został zabity przez Lorda Vadera - byłego ucznia Obi-Wana. Przekazuje mu także miecz świetlny i wyjawia że istnieje coś takiego jak Moc - pole energii spajające cały wszechświat. Kenobi proponuje chłopakowi udział w wyprawie, jednak ten uznaje, iż to zbyt niebezpieczne i wraca do domu. Zastaje on jednak tylko zniszczoną farmę i spalone ciała wujostwa, zabitych przez szturmowców. Chłopak uznaje, że skoro nic go tu nie trzyma, to może lecieć, więc wraca do Bena.

Ben, Luke i droidy udają się do kantyny Mos Eisley, gdzie poszukują pilota. Po krótkiej kłótni, w wyniku której Kenobi odcina pewnemu kosmicie rękę mieczem świetlnym, odnajdują oni awanturniczego pilota – Hana Solo oraz jego kompana, Wookie'ego imieniem Chewbacca. Proponują im wysokie wynagrodzenie za przewóz - nie wiedzą że Han ma na pieńku z potężnym Huttyjskim gangsterem Jabbą, któremu jest winny sporą sumę pieniędzy. Tuż po wyjściu Luke'a i Bena zabija nasłanego przez Hutta łowcę nagród - Rodianina Greedo, później zaś spotyka się z samym Jabbą. Według planu Luke, Han, Ben i Chewbacca lecą na Alderaan, a podczas podróży Ben zaczyna uczyć Skywalkera posługiwania się mocą oraz sztuki Jedi.

W międzyczasie na Gwieździe Śmierci Księżniczka jest torturowana przez Dartha Vadera który usiłuje wyciągnąć z niej informacje na temat położenia tajnej bazy rebeliantów. Ponieważ tortury nie dają rezultatów, gubernator Wilhuff Tarkin szantażuje Leię użyciem straszliwej mocy Gwiazdy Śmierci na jej rodzimej planecie, Alderaan. Leia w końcu kłamie że baza znajduje się na Dantooine, nie powstrzymuje to jednak Tarkina przed zniszczeniem Aldeeran. W tym samym momencie Kenobi mówi, iż odczuł coś, jakby ból miliardów ludzi. Gdy docierają na miejsce, planety nie ma. Wkrótce Gwiazda Śmierci wciąga ich do swojego wnętrza za pomocą promieni ściągających i blokuje wyjście polem ochronnym.

Luke, Han i Chewbacca ruszają uwolnić Leię, a droidy w obawie o swoje bezpieczeństwo przemieszczają się po stacji. Ben natomiast idzie wyłączyć pole ochronne, by ich statek – Sokół Millenium mógł odlecieć. Wyłącza on pole, lecz natrafia też na Lorda Vadera, z którym wdaje się w pojedynek na miecze świetlne. Solo, Skywalker i Wookie odnajdują księżniczkę, lecz trafiają wraz z nią do zsypu na śmieci, gdzie mają zostać zgnieceni. W porę jednak ratuje ich R2-D2. Podróżnicy natykają się na walczących ze sobą Bena i Vadera. Kenobi również ich zauważa i by dać im czas na ucieczkę poddaje się woli Vadera, który zabija go mieczem. Bohaterowie odlatują.

W bazie rebeliantów ustalony zostaje plan, według którego kilku pilotów (w tym Luke) poleci myśliwcami X-Wing na Gwiazdę Śmierci i trafi w jej słaby punkt – szyb wentylacyjny. Przed tym jednak Han kłóci się ze Skywalkerem i odlatuje.

Rozpoczyna się bitwa o Yavin w której po jednej biorą udział 3 eskadry maszyn rebeli i myśliwce Imperium. W pewnej chwili do walki przyłącza się Darth Vader gdyż lasery Gwiazdy nie są w stanie trafić maszyn rebelii. Po długim, zaciętym pojedynku Luke zostaje jednym z trzech żywych pilotów (obok m.in. Wedge Antillesa). Przed śmiercią ratuje ich Han Solo, który niszczy myśliwce Imperium, a Skywalker leci dalej. Włącza komputer, a po chwili słyszy głos Bena, który każe mu zamknąć oczy i dać Mocy sobą pokierować. Skywalker tak też robi i niszczy stację kosmiczną wraz z Tarkinem na pokładzie. Lord Vader, przebywający w swoim myśliwcu przeżywa i ucieka. W późniejszym czasie zaczyna budować razem z Imperatorem drugą Gwiazdę Śmierci.

Luke i Han zostają bohaterami rebelii i również jej członkami. Skywalker również rozpoczyna samodzielne szkolenie na rycerza Jedi, co już niebawem okaże się jednak bardzo trudną drogą.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor

Dubbing

Luke Skywalker Mark Hamill Kacper Kuszewski
Obi-Wan Kenobi Alec Guinness Miłogost Reczek
Księżniczka Leia Carrie Fisher Monika Pikuła
Han Solo Harrison Ford Piotr Polak
Chewbacca Peter Mayhew
Darth Vader David Prowse (głosu użyczył James Earl Jones) Grzegorz Pawlak
C-3PO Anthony Daniels Grzegorz Wons
R2-D2 Kenny Baker
Owen Lars Phil Brown Mieczysław Morański
Narrator Piotr Borowiec

Opracowanie wersji polskiej (2011 Reedycja): SDI Media Polska
Reżyseria: Agnieszka Zwolińska
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Adaptacja: Olga Rojewska
W pozostałych rolach: Waldemar Barwiński, Piotr Bąk, Jarosław Boberek (komendant imperium), Andrzej Chudy, Stefan Knothe, Adam Krylik, Agnieszka Kunikowska, Rafał Karczmarczuk, Marek Włodarczyk, Wojciech Paszkowski (komendant rebeliantów) i inni

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film zdobył 6 Oscarów. Nowa Nadzieja zdobyła nagrody w kategoriach: Najlepsza Muzyka, Najlepszy Montaż, Najlepsze Kostiumy, Najlepsza Scenografia, Najlepszy Dźwięk i Najlepsze Efekty Specjalne. Otrzymała również nagrodę specjalną za efekty dźwiękowe. Była ponadto nominowana w kategoriach Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz Oryginalny i Najlepszy Aktor Drugoplanowy (Alec Guinness).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]