Aneta Larysa Knap

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aneta Larysa Knap
Data i miejsce urodzenia

1984
Limanowa

Zawód, zajęcie

projektantka mody

Narodowość

polska

Alma Mater

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie

Aneta Larysa Knap (ur. 1984 w Limanowej) – polska projektantka mody, góralka. Organizatorka największego w Polsce pokazu mody folkowej Polki Folki, a także twórczyni marki Folk Design[1].

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1984 r. w Limanowej. Skończyła liceum profilowane (krawiectwo) w Zespole Szkół nr 1 w Nowym Targu, a następnie rozpoczęła studia w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. W 2006 obroniła dyplom i otrzymała tytuł projektanta mody[2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 prowadzi działalność pod firmą Folk Design w Nowym Targu. Jest prekursorką łączenia tradycji z nowoczesnością w branży odzieżowej. Zajmuje się tworzeniem nowatorskiego stylu, bazującego na dotychczasowych kanonach emblematów góralskiego folkloru, poprzez próbę scalenia w jedno codzienności i funkcjonalności z charakterem regionu Podhala[3]. Jako projektantka mody stworzyła wiele niepowtarzalnych kreacji, które powędrowały w świat. Jedną z nich jest zielona etola wykonana z ekologicznego futra ozdobiona góralskim haftem, a następnie przekazana w prezencie ślubnym Meghan Markle[4]. Kolejnym osiągnięciem projektantki będzie udział w tegorocznej edycji największych targów na świecie w ramach Expo w Dubaju[5].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od dziecka mieszka w Nowym Targu. Jest wegetarianką i stara się wprowadzać ideę eko do swoich projektów[6].

Kolekcje Anety Larysy Knap[edytuj | edytuj kod]

Jej ubrania inspirowane góralszczyzną z założenia mają być kobiece – podkreślające sylwetkę, styl, osobowość. Zorganizowała dziesięć edycji największego pokazu mody folk w Polsce (ostatnia ze względu na pandemię odbyła się online). Jej projekty pokazywane były m.in. na Dominikanie, w USA, Holandii, Niemczech, w Turcji, Indonezji, Malezji, Mediolanie, w Cannes podczas 65. festiwalu filmowego, a także w Pekinie i Szanghaju przy współpracy z międzynarodową organizacją ACTAsia’s Cruelty (Fur) Free Fashion Show. Brała też udział w ekologicznych pokazach mody za granicą. Kolejnym sukcesem projektantki jest udział w edycji największych targów na świecie – Expo w Dubaju 2021[6].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Jest laureatką wielu nagród, m.in.:

  • medal Polonia Minor od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w 2016 za promowanie kultury i tradycji Małopolski,
  • nagrodę specjalną Koalicji Marek Ziem Górskich w 2018,
  • nagrodę specjalną Złota Łódka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2018,
  • statuetkę Folk & Design Night (Kraków 2018),
  • statuetkę Sukces Roku za kolekcję Gold, którą pokazała na gali Amber Look w Gdańsku w 2019, a także
  • statuetkę Twórca Polskiego Rynku Dóbr Luksusowych roku 2019, którą odebrała w Janowie Podlaskim.

W 2021 – otrzymała nominację od Fundacji Międzynarodowy Instytut Polityki i Strategii Ekologicznej na lidera projektu w zakresie mody i modelingu[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polka Folka – Aneta Larysa Knap, agronomist.pl [dostęp 2021-10-08].
  2. Góralka podbija świat mody, nowytarg.pl [dostęp 2021-10-08].
  3. Bez folku projektowanie nie ma sensu, damosfera.com [dostęp 2021-10-08].
  4. Prezent na książęcy ślub - sztuczne futro z Nowego Targu [online], krakow.wyborcza.pl, 18 maja 2018 [dostęp 2024-02-14] (pol.).
  5. Łączy tradycję z nowoczesnością. Polska projektantka jedzie na Expo do Dubaju: „Wyprzedziłam swoje marzenia”, dziendobry.tvn.pl [dostęp 2021-10-08].
  6. a b Folkowy szyk z Podhala podbija świat, pb.pl [dostęp 2021-10-08].
  7. Aneta Larysa Knap z nominacją, podhale24.pl [dostęp 2021-10-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]