Anzihelus bistriatus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anzihelus bistriatus
Yan et Yang, 2021
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

cykadokształtne

Rodzina

bezrąbkowate

Podrodzina

Mileewinae

Plemię

Mileewini

Rodzaj

Anzihelus

Gatunek

Anzihelus bistriatus

Anzihelus bistriatusgatunek pluskwiaka z rodziny bezrąbkowatych i podrodziny Mileewinae. Jedyny z monotypowego rodzaju Anzihelus. Znany wyłącznie z Syczuanu.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek opisali po raz pierwszy w 2021 roku Yan Bin i Yang Maofa. Opisu dokonano na podstawie kilkunastu okazów odłowionych w 2016 roku w Rezerwacie przyrody Anzihe w Chongzhou na terenie chińskiej prowincji Syczuan. Nazwę rodzajową ukuto od lokalizacji typowej, zaś epitet gatunkowy bistriatus oznacza po łacinie „dwupasy” i nawiązuje do ubarwienia zwierzęcia. Większość materiału typowego zdeponowano w Instytucie Entomologii Guizhou Daxue, tylko jeden paratyp odesłano do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Piewik o smukłym ciele osiągającym od 5,5 do 6 mm długości i z dominującą barwą jasnożółtą. Głowa jest nieco szersza od przedplecza, w widoku bocznym wyniesiona powyżej jego poziomu. Powierzchnia głowy jest szagrynowana. W widoku grzbietowym przednia krawędź ciemienia jest szeroko zaokrąglona. Twarz ma płytko wklęśnięty frontoklipeus i lekko pośrodku wyniesiony przedustek. Oczy złożone są po bokach rudobrązowe, przyoczka zaś pomarańczowożółte do czerwonych. Tułowiem biegnie para brązowych przepasek, które zaczynają się za oczami i ciągną się przez przedplecze, śródplecze i wewnętrzne brzegi międzykrywek, aż wreszcie przechodzą skośnie do kostalnych brzegów skrzydeł. Przedplecze ma żeberka po bokach. Przednie skrzydło ma przejrzyście brązowawą część tylną, dwie otwarte komórki subapiklane i zakrywkę tak długą jak międzykrywkę. Użyłkowanie tylnego skrzydła odznacza się żyłką radialną tylną osiągającą przedwierzchołkowo przedni brzeg skrzydła. Odnóża przedniej pary mają czarne golenie i stopy[1].

Genitalia samca mają trójkątny w widoku bocznym pygofor z kilkoma kolcowatymi szczecinkami na brzegu brzuszno-tylnym i krótkim wyrostkiem pośrodku krawędzi brzusznej. Z brzusznej powierzchni tak długiej jak pygofor rurki analnej wychodzi skierowany doogonowo pośrodkowy wyrostek blaszkowaty o rozdwojonym wierzchołku. Długie i wąskie płytki subgenitalne sięgają poza tylny brzeg pygoforu. Walwy zlane są z pygoforem, a Y-kształtna konektywa ma krótkie ramiona. Edeagus jest bocznie spłaszczony, z trzonkiem przewężonym odsiebnie i zaopatrzonym w jeden krótki wyrostek brzuszny i dwa niewiele dłuższe wyrostki grzbietowe położone przedwierzchołkowo. Gonopor umieszczony jest na edeagusie wierzchołkowo[1].

Genitalia samicy mają siódmy sternit z wypukłą krawędzią tylną, walwule pierwszej pary z wyraźnie wypukłymi krawędziami grzbietowymi i brzusznymi oraz ostrymi wierzchołkami, zaś walwule drugiej pary liściowate z ząbkowanymi brzegami i prawie zaostrzonymi wierzchołkami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Bin Yan, Hong-Li He, Mao-Fa Yang, Mick D. Webb. A new genus and species of Mileewini leafhoppers (Hemiptera, Cicadellidae, Mileewinae) from China, with a key to genera. „ZooKeys”. 1028. s. 61-67. DOI: 10.3897/zookeys.1028.63727.